2016. december 28., szerda
Egy afroamerikai ünnep
Minden évben december 26. és január 1. között tartják a Kwanzaa nevű ünnepséget és ennek emlékére bocsátotta ki az Amerikai Posta 2008-ban a képen látható ívsarki bélyeget. A szuahéli nyelven első termést jelentő Kwanzaa nevű ünnepet Maulana Karenga (1941-) amerikai professzor, aktivista és író találta ki és először 1962-ben ünnepelték. Célja az volt, hogy az amerikai kultúrában legyen egy konkrét afroamerikai ünnep, ahol a fekete bőrűek kulturális örökségét ünneplik. Ez a hagyomány aztán nem csak az Egyesült Államokban terjedt el, hanem Nyugat-Afrika több fekete közösségében is. Hét alapelvre (Nguzo Szaba) épül az ünnep, ezért is hét napos, egyik jelképe pedig a hétágú gyertyatartó (kinara). Az ünnep során minden nap meggyújtanak egy gyertyát (sorban 3 piros bal oldalon, középen egy fekete, ami kiemelkedik, majd 3 zöld), és feltesznek egy kérdést az aktuális, aznapi alapelvről, amik az egység, az önrendelkezés, a kollektív munka és felelősség, egymás segítése, a cél, az alkotás és a magunkba vetett hit. Mindezeknek megvan a szuahéli megfelelője is, ami Karenga szerint egy ősi afroamerikai nyelv. (A szuahélit Kelet-Afrikában beszélik, míg a legtöbb rabszolgát Nyugat-Afrikából hurcolták be Amerikába.) Mivel ennek is része az ajándékozás és az ünnepi étkezés, valamint nem csak a családi de közösségi összejövetel is, sokak szerint egy fekete ellenkarácsony jött ezzel létre a hatvanas években. Később ez a megítélés visszafogottabb lett, sőt maga az alapító is kihangsúlyozta, hogy nem fekete karácsonyt akart alapítani, ennek ellenére máig nem tudni pontosan mennyien tartják meg ezt az ünnepséget.
2016. december 25., vasárnap
Afrikai karácsony
A Dél-Afrikai Köztársaság 2006-os karácsonyi bélyegsora látható a képen, amin afrikai állatok húzzák az oroszlán Télapó szánját. Az első bélyegen maga az állatok királya látható, ez az ívszéli bélyeg pedig nemzetközi légipostára való. Az első szánhúzó állat egy antilop, a következő pedig egy egy varacskos disznó. Ezt követi egy zebra és egy víziló a megszokott rénszarvasok helyett. Ez az öt bélyeg mind belföldi posta értéket képvisel. További jó pihenést és olvasást kíván a BélyegTerasz!
2016. december 24., szombat
Boldog karácsonyt!
2002-es ez az Írország és az Egyesült Királyság közt fekvő, Man szigetén kiadott karácsonyi bélyegblokk. A blokkot Anthea Radcliffe grafikus tervezte és az 1966-ban alapított Questa (House of Questa) nyomdaipari vállalat adta ki. Számos, világszerte kibocsátott bélyegen olvasható ennek a nyomdának a neve. Az angol Christmas, azaz karácsony a Christ's mass rövidített változata, ami annyit tesz: Krisztus miséje. Első írott verziója egy 1038-ból származó szövegben olvasható. A BélyegTerasz ezzel a mai képpel kíván kellemes ünnepeket minden olvasónak!
2016. december 22., csütörtök
500. blogbejegyzés
A BélyegTerasz 500. blogbejegyzésének alkalmából választottam ezt a 2003-as francia kisívet, amin Marsupilami egyensúlyoz egy tortával, a bélyeget pedig évfordulókra bocsátották ki. De ki is ez a lény? Először 1952-ben mutatta be André Franquin (1924-1997) francia karikaturista a Spirou című képregény-magazinban. A Marsupilami név szóösszerántással készült: a marsupial erszényest jelent, Pilou-Pilou (eredetileg Eugene the Sheep) egy varázserővel bíró bárány a Popeye képregényekből, ami Franquin kedvence volt gyerekként, az ami pedig barátot jelent. A dél-amerikai Palombiából származó lény sárga alapon fekete pöttyös és majomszerű, nagyon hosszú farokkal, amit mindenre tudnak használni, például labdává alakítva a végét, fegyverként. Mivel roppant kíváncsi, állandóan kalamajkákba és kalandokba keveredik. Franquin 1968-ban abbahagyta a képregény rajzolását, de a nyolcvanas évektől hatalmas sikere lett és új képregényeket kezdtek el rajzolni, majd két tévésorozat is készült belőle, sőt videojátékot is. 2000-ben egy újonnan felfedezett aszteroidát neveztek el a karakterről, 2012-ben pedig bemutatták a Marsupilami nyomában című játékfilmet is.
Köszönöm minden olvasónak, érdeklődőnek, támogatónak, hogy kitartott a blogom mellett! Azt ígértem meg magamnak, hogy addig írom, amíg vannak olvasóim és én is lelkes vagyok. Készüljetek, mert további sok-sok érdekességet tudhattok meg a bélyegek világából.
Köszönöm minden olvasónak, érdeklődőnek, támogatónak, hogy kitartott a blogom mellett! Azt ígértem meg magamnak, hogy addig írom, amíg vannak olvasóim és én is lelkes vagyok. Készüljetek, mert további sok-sok érdekességet tudhattok meg a bélyegek világából.
2016. december 21., szerda
Lápok és mocsarak védelmezői
1996-ban, a Wildfowl & Wetlands Trust (WWT, Vízi vadak és lápok Alapítvány) alapításának ötvenedik évfordulójára bocsátotta ki ezt a bélyegsort a Brit Posta. A szervezetet Sir Peter Scott, Robert F. Scott sarkkutató fia, ornitológus és képzőművész, olimpiai bronzérmes vitorlázó alapította, aki a WWF (Természetvédelmi Világalap) társalapítója és pandás logójának tervezője is volt. A szervezet mára a világ egyik legnagyobb környezetvédelmi alapítványa, ami elsősorban az Egyesült Királyság vízi világának megmentését és bemutatását tűzte ki céljául. Mindenek mellett külföldön is jelen vannak: az ötvenes években a segítségükkel mentették meg a hawaii lúdat a kipusztulástól. A WWT első központját Délnyugat-Angliában, a Severn folyó partján hozták létre, ahol mára 200 madárfaj 3000 példánya látható. Ezt követően még nyolc központot nyitottak, napjainkban pedig 3000 hektárnyi lápot, mocsarat, vizes területet kezelnek. A szervezetnek 350 állandó munkatársa, 700 önkéntese és 200 ezer támogató tagja van. Patrónusa II. Erzsébet brit uralkodó, a szervezet elnöke pedig Károly herceg. A bélyegeken Charles F. Tunnicliffe (1901-1979) természettudós festőművész madárfajokról készült képei és a róluk készült feljegyzések láthatók. Az elsőn egy pézsmaréce fióka, ami Mexikótól egészen Uruguayig őshonos. A következő egy bíbic, ami hazánkban is megtalálható, és 2001-ben megkapta Az év madara címet. A nagy lilik a legnagyobb számban megtalálható vadlúdfaj Magyarországon, ami elsősorban október és március között látható nagy csapatokban. A bölömbika a nádasok rejtőzködő madara, ami nevét párzáskor hallható bömbölő hangjáról kapta. Az utolsó bélyegre pedig az énekes hattyú került, ami mára ritkán látható Magyarországon, bár a hatvanas évekig gyakoribb volt, mint a bütykös hattyú, sőt fészkelt is hazánkban. Ez a faj Finnország nemzeti madara.
2016. december 19., hétfő
Évfordulók az űrből
Több űrbéli évfordulóra emlékezik ez a 2015-ös magyar bélyegblokk, ami ifjúsági bélyegként jelent meg, ezért döntöttek úgy, hogy rajzokkal teszik vidámabbá a bélyegeket. A Voszhod-2 szovjet űrhajó fedélzetén utazó Alekszej Leonov (1934-) volt az első kozmonauta, aki 1965. márciusában a világűrbe lépett, ahol 12 percet töltött. Ugyanezen év júniusában az amerikai Gemini-4 legénységének tagja, Edward White (1930-1967) 36 percet töltött a világűrben. 2015-ben a New Horizons űrszonda megközelítette a Plútót, amiről fotókat is készített, illetve korábban a Jupitert. További célja pedig a kisbolygóövben (Kuiper-öv) levő további objektumok megfigyelése, feltérképezése. A New Frontiers program keretében indított szondát 2006-ban lőtték fel a floridai Cape Canaveralról. 2007-ben indították a Dawn űrszondát, aminek célja a Mars és Jupiter között elhelyezkedő Vesta és Ceres törpebolygók feltérképezése volt. A Discovery program kilencedik űrszondája is 2015-ben állt pályára a Ceres körül. A bélyegblokk érdekessége, hogy UV-fény alatt elolvasható ez a négy évforduló, valamint láthatók a Naprendszer bolygói és a Ceres és a Plútó stilizált pályái.
2016. december 15., csütörtök
Egy régi-új madár Palesztinából
2001-ben bocsátotta ki a Palesztin Posta ezt a négyestömböt, amin az ázsiai galléros túzok vagy másik nevén MacQueen-túzok látható. Az egyiken a kakas látható nászruhában, mellette a tojó, alul pedig a fióka és a kakas hagyományos tollazatában. A bélyegek kibocsátásának évében a tudósok azt hitték, hogy a Chlamydotis nembe csak egy faj tartozik, azaz a galléros túzok. 2004-ben viszont úgy döntöttek, az afrikai Sinai-félszigettől keletre élő madarak önálló fajnak számítanak, többek között nagyobb termetük és világosabb tollazatuk, valamint násztáncuk miatt. (Az Afrikában élő faj maradt a galléros túzok, aminek egy alfaja van a Kanári-szigeteken.) Az új faj latin neve Chlamydotis macqueenii lett, amiből a khlamus a lovas köpönyegének sarkába varrt súlyt jelenti, az otis pedig a túzokot. Nevének második tagját pedig Thomas MacQueen (1792-1840) brit tábornokról kapta, aki Indiában szolgált és számos állatot gyűjtött a British Múzeumnak. A faj a Sinaitól egészen Mongóliáig megtalálható és a száraz, félsivatagos vidékeket szereti. Testhossza 65 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig 140 centiméter. Fészkét a talajra rakja, fészekaljában 2-4 tojás található. Elsősorban rovarokkal és táplálkozik, de időszakonként magvakat is fogyaszt. A Közép-Ázsiában élő madarak télen az Arab-félszigeten és Dél-Iránban telelnek. A vadászat és élőhelyének csökkenése miatt sajnos mára a faj sebezhető státuszt kapott; vannak területek, ahol 20 év alatt 50 százalékkal csökkent az egyedek száma.
2016. december 14., szerda
Baráti látogatás Kubában
1974 elején Leonyid Brezsnyev, a Szovjetunió vezetője Kubába utazott, hogy átvegye az egyik legrangosabb kubai kitüntetést, a José Martí-rendet, amit az 1853-1895 között élt kubai költőről, íróról és szabadságharcosról neveztek el. Brezsnyev 18 évig vezette a Szovjetuniót, ezalatt pedig hat különböző kitüntetést kapott Kubától, de ez volt az egyetlen, amit személyesen vett át a szigetországban. Brezsnyevet és kíséretét Fidel Castro kubai vezető és a Kubai Kommunista Párt vezető tisztségviselői várták a havannai repülőtéren. A két kommunista ország küldöttségének találkozója január 28-án kezdődött és február 3-án ért véget. Napokkal korábban a két ország szerződéseket írt alá közös kereskedelmi, polgári légi forgalmi, egészségügyi témákban, február 2-án pedig mindkét ország közös nyilatkozatot adott ki Brezsnyev látogatásának jelentőségéről. Castro ennek kapcsán elmondott beszédében többször is hangsúlyozta, hogy a két ország ugyanazon a marxista-leninista úton halad tovább és nem hagyják az imperialisták kezére jutni a világot. A képen látható bélyegsort a találkozó alkalmára bocsátotta ki a Kubai Posta. Az elsőn Martí és Vlagyimir I. Lenin, a Szovjetunió első vezetője és forradalmár látható, míg a másodikon a szovjet pártfőtitkár Brezsnyev (1907-1982) és Castro (1926-2016) repülőtéri fotója.
2016. december 13., kedd
Jótékonysági buli Bécsben
A bécsi Life Ball Európa legnagyobb jótékonysági bálja és rendezvénye, aminek központi témája a HIV és AIDS kutatás, és az ezzel élők támogatása. Az eseményt az 1992-ben, Gery Keszler és Torgom Petrosian alapította AIDS Life nonprofit szervezet rendezi 1993 óta. A nyitóprogram mindig a bécsi Városházán van, ahol nemzetközi hírességek és egészségügyi szervezetek képviselői mondanak beszédeket és megemlékeznek a betegségben elhunytakra, de mára különböző épületekben is vannak műsorok. Összesen 3780, különböző árú jegyet adnak el az eseményre, ami koncertekből, divatbemutatókból és performaszokból áll. A bál aktuális témájához öltözők olcsóbb jegyet kapnak és a hírességekkel végigmehetnek a vörös szőnyegen. Akik estélyiben érkeznek, ők teljes árú jegyet kell vásároljanak. A programról mára 60 tévécsatorna és nagyjából 500 másik médium számol be, az ORF 1 osztrák közszolgálati csatorna pedig 2007 óta élőben közvetíti. Mára több mint egymillió eurónyi bevétel folyik be az eseményből, amit aztán jótékonyságra használnak fel. Bár a báli szezon részeként tartják számon, mégis május végén vagy június elején rendezik az időjárás és a szabadtéri programok miatt. Évente új fővédnöke, arca és képviselője van a Life Ball-nak, mint a bélyegen is látható Heidi Klum (1973-) német szupermodell, műsorvezető és producer, akit 2005-ben ért a megtisztelő feladat. Ennek emlékére készült ez az osztrák bélyeg. 2005 óta adják át a Swarovski manufaktúra támogatásával készült Reménykristályt, amit olyan szervezet kap, ami kimagaslóan sokat tett az AIDS-kutatásért. A szervezők úgy döntöttek, hogy 2016-ban nem kerül megrendezésre az esemény, erőforrásaikat egy sokkal nagyobb rendezvényre tartogatják, ami 2017. június 10-én kerül megrendezésre.
2016. december 1., csütörtök
AIDS elleni világnapra
Ma, december elsején van a nemzetközi AIDS elleni világnap, amit 1988 óta világszerte megtartanak. 2002-ben a New York-i központú Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) bocsátotta ki ezt a különleges, kör alakú bélyegblokkot, közepén az East River partján levő ENSZ-székházzal. Az 1952-ben átadott, Oscar Niemeyer brazil és Le Corbusier svájci-francia sztárépítészek által tervezett 154 méter magas, 39 emeletes felhőkarcolóra rávetítették a keresztbe rakott vörös szalagot, ami az AIDS elleni küzdelem, felvilágosítás és megemlékezés jelképe. A kép a 2001. június 23-25. között megtartott rendkívüli ENSZ Közgyűlés idején készült, aminek egyik központi témája a gyilkos kór elleni küzdelem volt. A bélyegblokkon körbe az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) jelentőségére utaló awareness, azaz tudatosság szó került.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)