2019. február 23., szombat

Scooby-Doo

Ha van híres kutya, amit animációs filmből ismerünk, az Scooby-Doo. A Hanna-Barbera rajzfilm stúdióban készült el a Scooby-Doo, hol vagy? (Scooby-Doo, Where are You!) című sorozat, amit 1969-ben mutattak be és itt ismerte meg a nagyközönség a fajtáját tekintve dán dogot. A sorozat négy tinédzser (magyar neveiken Fred, Diána, Vilma és Bozont, aki a kutya tulajdonosa) és kutyájuk kalandjairól szól, akik különféle rejtélyeket oldalnak meg. Scooby-Doo nevét Frank Sinatra Strangers in the Night című klasszikusának egyik jelentés nélküli sora ihlette. Az emberi tulajdonságokkal bíró kutya sok mindenben hasonlít gazdájához: imád enni, gyáva és gyakran flörtöl. Az eredeti sorozatot 1970-ig játszották, minden szombat reggel, és annak ellenére, hogy a kutyát mellékszereplőnek szánták, akkora sikere lett, hogy főszereplőt csináltak belőle. Sőt, direkt ellentétesen ábrázolták egy dán dogtól: görbe lábakkal, lejtős háttal és hosszú farokkal, de még beszédhibája is van. A szerethető karakter milliók kedvence lett, úgyhogy tucatnyi Scooby-Doo sorozat készült, van, amiben még csak kölyökkutya, de ugyanúgy kalandokba keveredik. A mai napig játsszák az eredeti sorozatot és a folytatásokat is. A képen látható, öntapadós kisívet az Amerikai Posta bocsátotta ki 2018-ban. A dal címére klikkelve meghallgathatjátok Sinatra dalát. 

2019. február 17., vasárnap

Legendás német autók II.

 A Németország középső részén levő Eisenachban levű Wartburg váráról kapta nevét az az autógyár, amit 1898-ban alapítottak, majd több évtized leállás után 1956-tól egészen 1991-ig működött. A képen látható Wartburg 311 Coupét 1962-ben kezdtél el gyártani és három évig készítették. A 311-es típust 1956-tól gyártották, de 1962-ben a motor térfogatát megnövelték majdnem száz köbcentivel. Az autónak többféle változata volt, többek közt szedán, kupé, kombi. Az Opel Autógyár 1953-tól gyártotta Olympia Rekord típusát, amit 1957-ben váltott fel a P1. A három évig gyártott jármű rendkívül népszerű volt, csak a Volkswagen Bogár előzte meg az eladásokban. Bár többféle is készült belőle, a legnépszerűbb a bélyegen is látható kétajtós volt. A harmadik bélyegre egy Porsche 356 B kupé került. A 356-os típust 1948-tól kezdtél el gyártani Ausztriában, a B-t viszont már Németországban, miután a vállalat átköltözött Stuttgart egyik külvárosába. A Ford kölni gyárában készült a Taunus 17 M P3, ami a harmadik Ford volt, amit a német üzemben gyártottak. Nagy sikere volt, a négy év alatt közel 700 ezret adtak el belőle. Bonnban került bemutatásra az autó, ahol jelen volt Konrad Adenauer német kancellár és Henry Ford unokája is. Nem csak az új autót ünnepelték, hanem hogy a német Ford gyár harminc éves lett. A sajtó próbált az autóra valami gúnynevet találni, a legnépszerűbb a fürdőkád Taunus" (Badewannetaunus) lett. 1959-ben került piacra az Auto Union (ez az Audi közvetlen elődje) 1000 S típusú autója. A düsseldorfi gyárban készült autó elsőkerék meghajtású volt, és ennek is volt kupé, kabrió, szedán változata. A bélyegsort a Német Posta a 2003-as jótékonysági bélyegeinek szánta, amiknek felára egy jótékonysági szervezethez került. Ide klikkelve nézhetitek meg az oldtimerek első bélyegsorát.

2019. február 14., csütörtök

Valentin-nap 2019.

1999 óta bocsát ki a Francia Posta Valentin-napi bélyegeket, amiket híres divatházakkal terveztet meg. 2018-ban, az első ruhaüzlet alapításának ötvenedik évfordulóját ünneplő Sonia Rykiel céget kérte meg ezek megtervezésére. Sonia Rykiel (1930-2016) kismamaként jött rá arra, hogy mekkora lehetőségek vannak a kötött ruhákban. Testhezálló, rövid ujjú ruhákat készített, amik annyira tetszettek barátainak, hogy ők is elkezdtek ilyeneket hordani. Férje elegáns ruhaüzletében kezdték el ezeket forgalmazni és hatalmas sikert arattak. A Poor Boy Sweater-nek (szegény fiú pulóverének) nevezett ruhadarab az Elle című divatlap címoldalára is felkerült, ahonnan egyenes út vezetett a világsikerig. Audrey Hepburn hollywoodi filmcsillagnak is bejöttek az újszerű, kötött pulcsik és egyből 14-et vásárolt, mindegyiket más színben. Később Rykiel lett az első divattervező, aki a varrást a ruha külső felére tette, sőt neki köszönhetjük a különböző feliratú pulóvereket is. Bár rengeteg színes ruhát tervezett, Rykiel rajongott a feketéért, aminek divatban tartásáért is felelős. 1978-ban már saját parfümöt is gyártott a cége, ő pedig lakberendezőként és díszlettervezőként is dolgozott. A sokoldalú tervező ismert író is volt, akinek nem csak divatról szóló könyvei jelentek meg, de gyerekkönyvei is. A kötés királynője" becenevet viselő Rykiel Parkinson-kórban hunyt el, életéről a francia elnök is megemlékezett, ruhái pedig több iparművészeti múzeumban is megnézhetők. A bal bélyegen a csók szó olvasható franciául (baiser), a másikon pedig a s'aimer annyit tesz, szerelmesnek lenni. A divatházak nevekre klikkelve megnézhetitek a blogban korábban megjelent, Chanel és Givenchy tervezte bélyegeket. 

2019. február 6., szerda

Csillagjegyek

A képen látható kisívet 2005-ben adta ki a Magyar Posta, amire csillagjegyek kerültek. A Rényi Krisztina (1956-) által tervezett 12 bélyeg a csillagjegyet ábrázolja, azoknak szimbólumaival, azaz bolygókkal és ásványokkal. A görög eredetű asztrológia szó magyarra fordítva csillagtudomány, de mégsem tudományról van szó, hanem ezoterikus tanról. Aki hisz ebben, az úgy gondolja, hogy az égitestek állása miatt a konkrét időpontban bekövetkezett események (elsősorban a születés) bizonyos tulajdonságokkal ruházzák fel az embereket, illetve hatással vannak a sorsukra. Világszerte több kultúrában létezett az asztrológia, amit a csillagászat részeként kezeltek. Ami ezekben közös, hogy az égboltot felosztották állatövi jegyekre és ezt összekapcsolták a naptárukkal. Az Európában elterjedt asztrológia Babilóniából származik, a 12 állatövi jegy azonos a 12 csillagképpel, bár ekkor még kevesebb bolygót ismertek, illetve a Napot és a Holdat is akként azonosították. Az asztrológia megjelenítési formáját nevezik horoszkópnak. A hónapokhoz képest a csillagjegyek elcsúsztak, azaz a Bakkal induló év december 22-én kezdődök és január 19-én ér véget. Ezt követi a Vízöntő, a Halak (a kisív felső sora), a Kos, a Bika, az Ikrek (második sor), a Rák, az Oroszlán, a Szűz (harmadik sor) és a Mérleg, a Skorpió és a Nyilas (alsó sor).   

2019. február 4., hétfő

Zsinagógabelsők

A Magyar Posta 2008-ban kezdte el kibocsátani a hazai zsinagógák belső terét bemutató bélyegsorozatát; a képen a 2017-es, ötödik sor látható. A győri zsinagógát 1870-ben adták át Benkó Károly építész tervei alapján. Nagy befogadóképességű, historizáló, szecessziós stílusú épület, amihez iskola is tartozott. A huszadik században több funkciót is ellátott az épület: a hatvanas évektől a Zeneművészeti Egyetemé volt az iskola, de a templom része üresen állt. 2006-ban újították fel az eredeti tervek szerint az épületegyüttest, azóta a győri Széchenyi István Egyetem és a Városi Művészeti Múzeum a tulajdonosa. Itt látható Vasilescu János műgyűjteménye, sőt, a templom kiváló akusztikájának köszönhetően koncerteket is szerveznek az épületbe. A pécsi zsinagógát, ami a Dunántúl legnagyobb zsidó temploma, 1869-ben került felavatásra. Az épület egyik tervezője Feszl Frigyes (1821-1884) a romantikus építészet (Pesti Vigadó) egyik legjelentősebb alakja volt. A második világháborút követően az épület évtizedeken át az enyészeté volt, amíg a 2000-es évek elején el nem kezdték felújítani. Sikerült megmenteni a pécsi Angster orgona- és harmóniumgyár első orgonáját is, ami világhírűvé tette gyártóit. Mára a zsinagóga múzeum, ami a helyi zsidó közösség történelmét mutatja be, valamint koncertterem és imahely.     

2019. február 2., szombat

Svájci csúcsok

Svájc északkeleti felén fekszik Sankt Gallen és két kisebb (Appenzell nevű) kanton, amiket ugyanúgy az Alpok ural és szabdal fel, mint az ország egyéb részeit. Ez a terület a Nyugati-Alpok keleti fele, ahol több, elkülöníthető hegylánc található. Az összefoglaló nevén Appenzelli-Alpok déli része a Churfirsten, ami egy keleti-nyugati, mészkő hegyvonulat. A 2017-ben kiadott, képen látható ötöscsíkon ennek a hegyláncnak a legmagasabb pontjai láthatók. A kép délről készült, itt ugyanis a meredek sziklafalak elérik a 700 méteres magasságot és beleszakadnak a Walensee nevű tóba, míg a másik oldalon a Toggenburg-völgy lankái teszik különlegessé a tájat. A hegyvonulat neve Chur egyházmegyéjének történelmi határára utal, de a hét legmagasabb hegycsúcsnak van népi elnevezése is: a hét csúcs a német-római császárt megválasztó hét választófejedelemre utal. Ezen csúcsok legalacsonyabbika a bal szélső Selun (2205 m), amit a Frümsel követ. Középen van a Brisi, a Zuestoll és a Schibenstoll, majd a hegylánc legmagasabb pontja, a bázisugrók közkedvelt helye, a 2306 méter magas Hinterrugg. A mellette alig látható csúccsal ér véget a klasszikus hét csúcs, a jobboldali bélyeg szélén levő Tristenkolben már nem része ennek.