2016. május 31., kedd

Szlovén madarak

Három Szlovéniában is megtalálható madárfaj került erre a 2011-es bélyegsorra. Az első a szalonkafélék családjába tartozó nagy póling, ami sekély vízű tavak, mocsarak és árrétek lakója. Vonuló madár, ami nyáron Eurázsiában él, a telet viszont Afrikában tölti. Az 50-60 centiméter hosszú madár a földön fészkel, rendszerint 3-6 tojást rak. A Kárpát-medencében is előfordul, eszmei értéke  félmillió forint. Leggyakoribb tápláléka a csiga és a béka, de rovarokat, valamint bogyókat és magvakat is fogyaszt. A bélyegen az A betű a belföldi levél feladási értékére vonatkozik. Ezt követi a B érték, ami 50 gramm alatti levél vagy képeslap feladási értékkel bír. A bélyegen egy fehérhátú fakopáncs látható, aminek számos alfaja él Skandináviától egészen Japánig. Magyarországon ritkán látható, de állandó faj, ami a korhadt fákban élő lárvákkal táplálkozik. Öreg bükkfákba fészkel magányosan, a maga által vájt üregben költi ki fiókáit. A legnagyobb értékű bélyegre a kerti sármány került, ami nevén kívül erdőszéleken és mezőgazdasági területeken is megtalálható. Rovarokkal táplálkozik, fészkét pedig a földre, sűrű fű közé építi. Úgy, mint az előbb említett fakopáncs, ez is ritka faj Magyarországon. Franciaország bizonyos részein (1996-ban Francios Mitterrand francia államelnök utolsó étkezése is többek közt ebből állt) és Cipruson előszeretettel fogyasztják húsát. 2007 óta Franciaországban védettséget élvez.

2016. május 30., hétfő

Egy vitatott életű színésznő

A bélyegkibocsátás a kezdetektől fogva hűen tükrözi az adott ország kultúráját, de politikáját is. A bélyegre kerülő személyek is az adott kor lenyomatai, akiket rendszerek felkarolnak, mások próbálnak eltüntetni. 2015-ben került kibocsátásra ez a kisív, amit Szeleczky Zita színésznő emlékére bocsátottak ki, és ami vitákat generált. Az, hogy a Budapesten született színésznő rendkívül népszerű volt a harmincas évektől elvitathatatlan. 1936-1944 között 26 film főszerepét játszotta, de emellett játszott a Nemzeti Színházban és az Operettszínházban is. 1945-ben jobbnak látta elhagyni az országot és Ausztriába majd Olaszországba költözött, végül 1948-ban Argentínában telepedett le. Itt más emigráns magyar művészekkel lépett fel és megalapította az Argentínai Magyar Nemzeti Színházat. 1962-ben az Egyesült Államokba költözött, ahol Wass Albert íróval szervezett kulturális programokat. Missziójának tekintette, hogy a magyar kultúrát eljuttassa minden külföldön élő magyarnak. 1974-ig turnézott világszerte, több száz önálló esttel, sőt lemezei is jelentek meg, amin énekel és szaval. Szeleczkyt nem tudták beskatulyázni: játszott naivát, hősnőt, intelligens lányokat, de sokak szerint gyönyörűen szavalt. 1998-ban hazatelepült, majd egy évvel később elhunyt. De miért is megosztó az élete? A filmcsillag többször részt vett a Nyilaskeresztes Párt által szervezett Hungarista Est nevű programokon (volt olyan műsor, amit a Magyar Rádió is közvetített és ahol az oroszok elleni küzdelemre szólított fel), férje pedig nyíltan támogatta a magyar nemzetszocialista mozgalmat. Ezek miatt kellett menekülnie Szeleczkynek a visszavonuló németekkel együtt, amikor az oroszok a fővároshoz közeledtek. Távollétében a népbíróság elítélte, de 1993-ban felmentették a koholt vádak alól és teljesen rehabilitálták. Hogy megérdemelte-e, hogy bélyegre kerüljön? Mindenki döntse el maga.      

2016. május 25., szerda

Bélyegek egy arab szultánságból

Az 1874-ben Bernben létrejött Egyetemes Postaegyesület (UPU) 75. évfordulójára bocsátották ki a képen látható bélyegsort, a szervezetet szimbolizáló jelképekkel. A bélyegeket a mai Jemen területén bocsátottak ki, ami 1839-től az Egyesült Királysághoz tartozott és az Ádeni Protektorátus nevet viselte. A területet közigazgatásilag nyugati és keleti részre bontották és az utóbbihoz tartozott a bélyegkibocsátó Kathiri Szultánság. A terület az Arábiai-félsziget déli részén, a tengerparttal párhuzamos Hadramaut régióban található, ami tulajdonképpen egy völgy, ami kettéosztja a félsziget legdélibb felét. A sivatagos, de klímájában mérsékelt Kathiriben a törzsi alapokon működő, leginkább muzulmán beduin társadalom a mezőgazdaságból élt (és él): datolyapálma és kókuszpálma, valamint búza és köles a legnagyobb bevételi forrás. A brit védelmet élvező szultánság 1967-ig maradt független, amikor az 1949 óta uralkodó Al Husszain ibn Ali szultán hatalmát megdöntötték, a terület pedig beolvadt a függetlenségét kikiáltó Jemenbe. Kathiri fővárosa Szeijun volt, ami napjainkban a régió egyik központja 75 ezres lakosságával és repterével. A város közepén áll a szultán több emeletes palotája, ami a városképet uralja. A bélyegeken a rúpia és annak váltópénze az anna olvasható, ami a helyi fizetőeszköz volt.    

2016. május 24., kedd

Társaság a természetért

 A Londoni Linné Társaság a legrégebb óta működő természettudományi egyesület, aminek célja a természet tanulmányozása, a természetvédelem és a kutatás. 1788-ban alapította Sir James Edward Smith (1759-1828) botanikus, nevét pedig Carolus Linnaeus (később Carl von Linné; 1707-1778) svéd természettudósról kapta, aki az élővilág rendszerezésének alapelveit megalapozta. 1858-ben itt került bemutatásra Charles Darwin A fajok eredete című művének első változata, ami az evolúcióelmélet alapjának tekinthető. A társaság híres tagjai közt volt és van Thomas Huxley biológus, Edward Jenner orvos és David Attenborough televíziós természettudós. A kutatás mellett az intézmény híres publikációiról, illetve számos kitüntetéséről, amit tudományos tevékenységért osztanak. Könyvtára és gyűjteménye is kiemelkedő, mivel számos, más kutatóintézetben meg nem található fajok példányait őrzik itt. A Londoni Linné Társaság századik évfordulójára bocsátotta ki a Brit Posta a képen látható bélyegsort, amin négy különleges faj látható. Az első a tengeri skorpióhal, ami az Atlanti-óceánban és a Jeges-tengerben található. A tündérrózsafélékhez tartozik a sárga vízitök, ami Európától egész Kínáig megtalálható. Az évelő, iszapos talajt kedvelő növénynek több alfaja van. A tundrák lakója a kis hattyú, ami Eurázsián kívül Észak-Amerikában is megtalálható. Vándormadár, ami Európában a Jeges-tenger déli feléig vonul. A legnagyobb értéken pedig a 20 centiméteres magasságot is elérő ízletes kucsmagomba látható. Magyarországon is elterjedt ez az ehető gombafaj, aminek fűszeres illata és kellemes íze van.  

2016. május 23., hétfő

Pannonhalma

A Szent Márton-hegyen levő Pannonhalmi Bencés Főapátság 996-ban épült, és a történelmi épületegyüttes ezeréves évfordulójára került kibocsátásra ez a bélyegblokk. A bélyegen Zsoldos Xavér Ferenc (1743-1819) bencés áldozópap 1767-es metszete látható, ami a barokk apátságot ábrázolja. (Ekkor a torony még nem klasszicista stílusú volt, ami ma is látható.) A főapátsághoz tartozó altemplom román stílusú, a a bazilika gótikus, de számos barokk és klasszicista épületrésze is van. Ez Magyarország egyik leglátogatottabb történelmi emlékhelye, ami jelentősége miatt 1996-ban felkerült az UNESCO Világörökségének listájára. A 19. században épült híres könyvtára, ami 400 ezer kötetével és számos különleges könyvével Európában is kiemelkedő. Géza fejedelem alapította az apátságot, amikor Csehországból hívott be Benedek-rendi szerzeteseket. Első főapátja Asztrik lett, aki kiváló diplomatának is bizonyult. Ebben az időben jött létre az egyházi központ melletti falu is, amit akkor Győrszentmártonnak neveztek. A főapátságban 1802 óta működik középiskola, de 996-tól folyik oktatás az épületegyüttesben, amivel hazánk legrégebbi iskolájának tekinthető. Itt tanult István király fia, Imre herceg is. Az intézmény mindig elitiskolának számított, és egyik érdekessége, hogy egyházzenei oktatás is folyik benne. A Főapátságban egyháztörténeti múzeum, kincstár és képtár is található, de híres a területéhez tartozó apátsági borászat is.  

2016. május 19., csütörtök

Jane Austen hősei

Jane Austen (1775-1817) angol regényírónő születésének kétszázadik évfordulója alkalmából került kibocsátásra ez a brit bélyegsor. A négy bélyegen Austen regényeinek főszereplői láthatók. Az intelligens, erős akaratú hősnőket felvonultató művekben az írónő szakított a romantika ábrázolásmódjával, ehelyett a realizmus egyik úttörője lett. Elsőként az 1815-ben megjelent regény címszereplőjét Emmát és Mr. Woodhouse-t láthatjuk a kornak megfelelő empire stílusú ruhában. Apa és lánya jómódban élnek és mivel Emma nevelőnője szerencsés körülmények közt ment férjhez, úgy gondolja neki is könnyű lesz. Ez persze nem így történik, Emma pedig rájön, hogy nem minden olyan, mint amilyennek látszik. A következő bélyegre A klastrom titka című, 1818-ban megjelent regény főhősnője Catherine Morland került. Ez Austen első kiadásra kész regénye, de mégis megírása után közel húsz évvel és a halála után jelent meg. Catherine egy olvasott, intelligens lány, aki gyakran regényei hősnőjének képzeli magát. Különböző kalandok után Catherine megtalálja szerelmét és kibékül azokkal, akiket rossznak ítélt meg. Mr. Darcy látható a harmadik bélyegen, aki Austen harmadik regényének, a Büszkeség és balítéletnek egyik főszereplője. A gazdag családból származó, katonatisztként szolgáló férfi útját gyakran keresztezik a Bennet család lányainak útjai, akik közül végül választ magának egyet. Az utolsó, legnagyobb értékű bélyegre pedig A mansfieldi kastély vagy másik címén Mansfield Park két karaktere, Mary és Henry Crawford. A  testvérpárnak fontos a megfelelő partner egy jó házassághoz és akár másokon átgázolva is mindent megtesznek azért, hogy ilyen párt találjanak.

2016. május 18., szerda

Madarak Mikronéziából

Két madárfaj látható ezen a mikronéziai bélyegsoron, amit a helyi posta adott ki 1990-ben. A csendes-óceáni szigetország négy szigetcsoport szövetségéből áll. Az első két bélyegen a a Pohnpei-szigeti jégmadár látható, ami csak ezen a szigeten él. A 334 négyzetkilométeres sziget az ország legnagyobbika, közepén egy 800 méter magas heggyel, illetve itt található az ország fővárosa Palikir is. A sebezhető madárfaj erdőségekben él és kisebb állatokkal táplálkozik. Költéskor a párban élő madarak védik territóriumukat, a betolakodókat megtámadják. Az első bélyegen egy fiatal madár látható a Sokehs-félsziget híres sziklái előtt, míg a másodikra egy kifejlett madár került a sziget esőerdejei előtt. A második madár a mikronéz császárgalamb, aminek több alfaja honosodott meg a Csendes-óceán számos szigetén. A harmadik bélyegen a mikronéziai Kosrae-sziget Alvó hölgy nevű hegye előtt látható a repülő madárfaj, míg az utolsón a Chuuk-szigetek egyikén, Tolon látható a pálmaágon ülő császárgalamb. 

2016. május 17., kedd

Fabiola

Fabiola, a belgák királynéja spanyol nemesi családban született 1928-ban. 1960-ban ment hozzá I. Baldvin (1930-1993) belga királyhoz, esküvőjüket pedig közvetítette a belga állami televízió. A korábban nővérként dolgozó Fabiola tiszteletére a spanyol pékek egy különleges, fabiola nevű, a mai napig kapható kenyeret sütöttek. A fiatal királyné art déco stílusú tiarát viselt a menyegzőn, ruháját pedig Cristóbal Balenciaga, a híres spanyol divattervező tervezte. Fabiola a kezdetektől támogatta az ifjúsági és szociális jótékonysági szervezeteket, de sajátokat is létrehozott, amelyeknek feladatául a diszlexiás diákok fejlesztését, valamint a mentális problémák megoldását adta. 1992-ben Genfben elnöksége alatt találkozott 64 first lady, akik a harmadik világbeli nők pénzügyi és gazdasági függetlenségéről tartottak konferenciát. Áldozatos munkájáért az ENSZ mezőgazdasági szervezete (FAO) kitüntetésben részesítette. Férje halála után Fabiola még több intézmény és szervezet védnökségét vállalta el, legyen az rangos zenei verseny, vagy a katolikus egyházat népszerűsítő program. Tevékenysége ellenére Belgium flamandok lakta részén kevésbé volt népszerű, mivel bár öt nyelven beszélt, de ezek között nem volt a flamand, ami Belgium egyik hivatalos nyelve (a másik a francia). A királyi párnak nem született gyermeke, mind az öt terhessége vetéléssel végződött. Emiatt férje halála után annak öccse, Albert lett a belga király. Fabiola ezt követően egy kisebb kastélyba költözött és feladatkörének egy részét az új királyné, Paola vette át. A királyné 86 évesen 2014-ben hunyt el, a képen látható bélyegblokkot pedig rá emlékezve bocsátotta ki a Belga Posta.      

2016. május 16., hétfő

Olasz filmremekek

Massimo Antonello Geleng (1943-) olasz díszlet- és jelmeztervező  készítette a mozi 100. évfordulójára azt a posztert, amely esemény kapcsán a képen látható bélyegsor is kibocsátásra került. Az Olasz Posta által 1995-ben kiadott bélyegek az olasz filmművészet kiválóságai közül válogatnak. Geleng talán legismertebb filmje a hírhedt Cannibal Holocaust (1980), de számos más horrorfilmben és thrillerben is dolgozott. A második bélyegen Rudolph Valentino és Bánky Vilma láthatók A sejk fia (1926) című némafilm egyik képkockáján. Az olasz származású amerikai Valentino (1895-1926) volt az első színész, aki eljátszotta a latin szeretőt. Ezzel a karakterrel lett világhírű, játéka pedig mára egy férfiideált testesít meg. A bélyegen látható kalandfilm volt a hashártyagyulladásban fiatalon elhunyt színész utolsó filmje. Totó (1898-1967) az olasz filmvígjátékok koronázatlan királya volt. A húszas évek közepén vált egyre népszerűbbé. Pályáját színházakban kezdte, de hamar elkezdett filmekben is szerepelni. Legnagyobb sikereit a negyvenes évek végétől az ötvenes évek közepéig aratta. A bélyegen látható Nápoly aranya 1954-ben készült és hat nápolyi történetet mutat be. Totó itt született, a film rendezője Vittorio De Sica pedig több évet élt itt. Az 1957-es Cabiria éjszakái című, Oscar-díjat is nyert filmmel zárul a bélyegsor. A filmdráma Cabiriáról, egy törékeny prostituáltról szól, aki keresi élete szerelmét, de ehelyett mindig az ő szívét törik össze. A főszerepet Giulietta Masina (1921-1994) játszotta, aki a film rendezőjének, Federico Fellininek (1920-1993) volt a felesége. Fellini minden idők egyik legsikeresebb, legtöbbet elismert és legnagyobb hatású filmrendezője, akinek stílusa utánozhatatlan. A házaspár egy másik közös filmje az Országúton című klasszikus.  

2016. május 12., csütörtök

Egy lexikon története

Georges-Louis Leclerc de Buffon gróf (1707-1788), francia természettudós halálának 200. évfordulójára bocsátotta ki a képen látható bélyegsort a Francia Posta. A Burgundiában született, közszolga családból származó Buffont már fiatal korában érdekelte a természet. Jogot, matematikát és orvostant tanult, majd megismerte Kingston hercegét, akivel bejárta hazáján kívül Itáliát és Angliát. Matematikai tanulmányainak köszönhetően 1734-ben a Francia Tudományos Akadémia tagjává választották, de egyre jobban foglalkoztatta a természettudomány. 1749-ben jelent meg az első kötet a Histoire Naturelle című gyűjteményéből, ami fizikai, kémiai, csillagászati és biológiai részekből áll. (A bélyegeken a vidra, az őz, a róka és a borz illusztrációi láthatók.) A művet Buffon 1804-ig írta és összesen 36 kötet lett, amihez még nyolc kötetnyi anyagot tettek hozzá írásaiból a halála után. Ez a mű volt az első természettudományos enciklopédia, sőt a 18. század teljes, erre vonatkozó tudását tartalmazza. A gyűjtemény rendkívüli hatással volt a Buffont követő tudós generációkra, akik alapműként kezelték. Annak ellenére, hogy a lexikonban szereplő információ egy része mára már nem számít tudományosnak, Buffon alkotása még most is monumentálisnak számít.     

2016. május 11., szerda

Madeirai madarak

A Madeira-szigetek egy Portugáliához tartozó szigetcsoport az Atlanti-óceán közép-keleti felén, a Kanári-szigetektől északra. A vulkanikus terület élővilága különleges, a meredek völgyekkel szabdalt főszigetet szubtrópusi babérlombú erdő borítja, ami a Világörökség része. Madeira legutóbb 1980 óta bocsát ki önállóan bélyeget, a képen látható turizmus témájú EUROPA blokk és bélyeg 2011-ben jelent meg. A képen egy sétánnyal látható egy babérerdő közepén, a sziget két közismert madarával.Az első a szigeteken őshonos madeirai babérgalamb, aminek legközelebbi őse a Magyarországon is megtalálható örvös galamb. Az erdőirtás és a patkányok miatt a faj több szigeten is kipusztult, ezért jelenleg is mérsékelten fenyegetett státuszú. Elsősorban gyümölcsökkel táplálkozik, de magvakat és kisebb állatokat is fogyaszt. A második faj a vörösbegy, ami Európától Nyugat-Szibériáig és Észak-Afrikában is őshonos. Több alfaját is megkülönböztetik, a Madeirán és az Azori-szigeteken élőket nem kinézetük, csupán elszigeteltségük miatt. A légykapófélékhez tartozó madár nem csak bogyókkal, de rovarokkal, pókokkal és gilisztákkal is táplálkozik. A bélyegek perforációjánál a Krisztus Lovagrend keresztje látható, ami Portugália egyik jelképe.

2016. május 10., kedd

Brit mesék

1979-et az ENSZ a gyermekek nemzetközi évévé nyilvánította, ennek alkalmából bocsátotta ki a Brit Posta a képen látható bélyegsort. A négy bélyegre a brit gyermekirodalom négy klasszikusa került. Az első, legkisebb értéken Beatrix Potter (1866-1943) író, illusztrátor és természettudós Nyúl Péter kalandjai című, 1902-ben megjelent regénye látható. A könyvet Potter önállóan adta ki, mert több kiadó elutasította, végül hatalmas sikert aratott. Mára 36 nyelven olvasható, többek közt magyarul. A második bélyegen A Széljárta Fűzfa meséi, vagy másik címén a Békavári uraság látható, amit Kenneth Grahame (1859-1932) írt 1908-ban. A második két bélyeg mára nem csak a gyermekirodalom, de a világirodalom részévé is váltak. A 11 pennys értéken az 1926-ban, A.A. Milne (1882-1956) legendás medvéjéről szóló Micimackó című regénye került. A történetet Karinthy Emília, Karinthy Frigyes testvére fordította magyarra. A Mici név innen származik, ugyanis ez Emília becézése volt. A legnagyobb értéken pedig a legrégebbi mű látható: az 1865-ben megjelent Alice Csodaországban. A nonszensz meseregényt Charles Dodgson (1832-1898) írta, aki Lewis Carroll néven vált világhírű íróvá. Ez a mű is nagy sikert aratott, így hét évvel később megjelent a folytatása, az Alice Tükörországban.  

2016. május 9., hétfő

Bélyegek egy ázsiai hercegségből

Léteznek olyan földrajzi területek, amik csak rövid ideig voltak függetlenek, vagy önállóan csak kis ideig bocsátottak ki bélyegeket. Ilyen volt Bahawalpur is, ami csak 1945-1950 között volt független bélyegkibocsátó. A képen látható sort az ENSZ egyik szervezetének, az Egyetemes Postaegyesületnek (UPU) a 75. évfordulójára bocsátották ki. A bélyegen látható a berni székhelyű szervezet logója, valamint az ország neve és a bélyeg értéke urduul és angolul. (Ezek voltak a hivatalos nyelvek.) Bahawalpur a mai Pakisztán keleti felén, Pandzsáb tartományhoz tartozik. A hercegi államot egy helyi kán alapította 1802-ben, de 1833-tól Brit-India alárendelt szövetségese lett. 1947-ig maradt fenn ez a helyzet, amikor is India és Pakisztán függetlenné vált. A terület muzulmán többségű lakossága és az uralkodó úgy döntött, hogy a muzulmán Pakisztánhoz fog tartozni, így az első hercegi állam lett, ami az új országhoz csatlakozott. 1955-ig autonóm terület volt, majd Pakisztán teljes körű része lett. Bahawalpurt mára közel 2,5 millióan lakják, fővárosa pedig a 600 ezres Bahawalpur, ahol a mai napig láthatók a helyi uralkodók palotái és erődítményei. A folyók által szabdalt, gazdag terület leginkább mezőgazdaságáról, azon belül is a gyapottermesztésről ismert. Az uralkodóház tagjai a mai napig népszerű és befolyásos személyek az országban, akik számos jótékonysági szervezetet, kórházat és oktatási intézményt támogatnak.

2016. május 2., hétfő

Az első öntapadósok

A képen látható bélyegsor azért különleges, mert ez volt az első öntapadós bélyegsor a világon. A modern értelemben vett postai bélyeg előtt már létezett az az enyv (1837-ben találták fel), amit a bélyegek hátoldalára is felvittek. Ez nagyban megkönnyítette a bélyeg felragasztását, később azonban feltűnt, hogy a trópusi klíma nem teszi lehetővé a bélyeg megfelelő tárolását. Az enyv megolvadt, a bélyegek pedig összetapadtak és használhatatlanná váltak. 1964-ben a nyugat-afrikai Sierra Leone készítette el az első öntapadós bélyegeket, ami a hátsó védőfóliának köszönhetően nem ragadt össze tároláskor más bélyegekkel. Az ország alakú bélyegeket az 1964-65 között megrendezett New York-i világkiállításra bocsátották ki. A kisebb értékű bélyegeken az országot szimbolizáló oroszlán látható a vas és gyémántok földje" felirattal, a nagyobb értékűeken a Földet jelképező, 37 méter magas, rozsdamentes acélból készült Unisphere szobor látható. A napjainkban a New York-i Queensben látható szobor a világkiállítás egyik jelképe volt. A stancolt, azaz nyomással vágott bélyegeket könnyebb volt formázni, így apró részleteket is ki lehetett rajtuk alakítani.