2015. szeptember 30., szerda
Finomságok a Balkánról
2008-ban jelent meg ez a szelvényes, ívszéli sor Bosznia-Hercegovinából. A két bélyegen két népszerű étel látható. Az elsőn a sis kebab, ami nyársra vagy pálcára húzott bárány (birka), vagy csirkehús, ami között kockára szelt zöldség van. Gyakran nyílt lángon sütik. Ez az étel hasonló az orosz és kaukázusi saslikhoz (itt más hús is használható), illetve a magyar rablóhúshoz. A második bélyegre a tufahija nevű, almadesszert került. A kicsumázott almát cukros vízben közepesen puhára kell főzni, majd mazsolás dióval megtölteni és a maradék cukros vízzel leönteni. A tetejére tejszínhab került. Úgy, mint a mediterrán desszertek zöme, ez is émelyítően édes. Jó étvágyat!
2015. szeptember 29., kedd
Kaktuszok és rovarok Chiléből
A dél-amerikai Chilében őshonos rovarok és növények közül válogat ez az 1995-ös kisív. Bár az ország földrajzilag elsősorban az Andokról és az Atacama-sivatagról ismert, jelentős területen található lombhullató és örökzöld erdőség, valamint bozótos. Az első bélyegen a mindenevő bogarak alrendjébe tartozó faj került, amely elsősorban egy bükkfa kérgét és leveleit fogyasztja. Mellette egy kaktuszfaj látható, ami az ötven Celsius-fokos hőséget és több évig tartó szárazságot is kibír. Ezt követi egy szarvasbogárfélékhez tartozó faj, aminek felső állkapcsai megnyúltak. Ezeket más hímekkel való küzdelemre használják és akár húsz méter magasból is ledobják az ellenfelet. Az első sor utolsó bélyegén egy hat méter magasra is megnövő kaktuszfaj került. Érdekes, hogy csak a törzsén találhatók tüskék, az ágakon szinte alig. Az alsó sort egy, az ország északi, tengerparti sivatagi részén élő kaktuszfaj indítja, amit Chile legnagyobb rovarfaja, az akár 12 centiméteres hosszúságot is elérő cincérféle követ. A harmadik bélyegre egy sziklás talajon élő kaktusz került, ami gyakran látható virágboltokban is. Az utolsó bélyegen pedig egy pattanóbogárfaj látható. Érdekesség, hogy mindegyik rovart ábrázoló bélyegen jelölik, hogy hím vagy nőstény, a kaktuszoknál pedig a virágot külön ábrázolják.
2015. szeptember 28., hétfő
Főszerepben: Harry Potter
Egy első napi bélyegzés (FDC, azaz first day cover) látható a bélyegekhez kapcsolódó borítékkal a mára választott képen. A brit bélyegeket 2007. július 17-én bocsátották ki, négy nappal az utolsó regény megjelenése előtt. A J.K. Rowling (1965-) által írt Harry Potter-sorozat első része, a Harry Potter és a bölcsek köve 1997. június 26-án jelent meg és hatalmas sikert aratott. A varázslótanoncról szóló regény második része, a Harry Potter és a Titkok Kamrája egy évvel később jelent meg. Harry Potter és az azkabani fogoly, valamint a Harry Potter és a Tűz Serlege a következő években került kiadásra. Három évvel később, 2003-ban mutatták be a Harry Potter és a Főnix Rendje, majd 2005-ben a Harry Potter és a Félvér Herceg című regényeket. Az utolsó könyv a 2007-es Harry Potter és a Halál ereklyéi volt. A könyvek sikerére Hollywood is felfigyelt és 2001-ben került bemutatásra az első Potter-film. A regényekből 2008-ig nagyjából 400 millió példányt adtak el, amivel minden idők legtöbbet eladott könyvsorozata lettek. A 8 film (az utolsó regény két részre lett bontva) pedig 7.7 milliárd dolláros bevételt hozott. A borítékon látni a főszereplő szemüvegét és varázspálcáját, valamint vonatjegyét és meghívóját a Roxfort Varázsló- és Boszorkányképző Szakiskolába.
2015. szeptember 24., csütörtök
Mozifilmek Új-Zélandról, sorsjeggyel
1896. október 13-án mutattak be először filmet Új-Zélandon, ami döbbenetet és érdeklődést váltott ki. Ezt a bélyegsort 1996-ban, az új-zélandi filmgyártás századik évfordulójára bocsátották ki. Évtizedeken keresztül a szigetország lakossága a leggyakoribb mozilátogatók közé tartozott, a televíziózás azonban megtörte ezt a népszerűséget. Az Új-Zélandi Filmarchívum segített négy kiemelkedő filmet választani. Az első értéken a mára sajnos elveszettnek vélt film, a Hinemoa egyik jelenete látható. Az 1914-ben, 50 fontból, nyolc nap alatt forgatott szerelmi történet volt az ország első játékfilmje. A következő értékre a Broken Barrier című, sok vitát generáló film került. Az 1952-es film egy fehér újságíró és egy maori őslakos lány szerelméről szól, ami akkoriban nem volt elfogadott. A Goodbye Pork Pie egy 1981-es vígjáték, amiben egy ellopott taxi kalandjairól szól. A film hatalmas sikert aratott, és az egyik legsikeresebb új-zélandi film lett. Az utolsó bélyegre a Lee Tamahori által rendezett Egykoron harcosok voltak című filmdráma került. A számos díjat nyert film egy őslakos család problémáiról szól. 1999-ben készült el a film második része, de ezt már nem Tamahori rendezte. Mindegyik bélyeghez tartozik egy szelvény, ami egy kaparós sorsjegy. Ezzel mozibelépőt, bélyeget, illetve egy hollywoodi utat lehetett nyerni. Ez szokatlan, de sikeres vállalkozásnak bizonyult, mivel nagyon sokan vásároltak a nyeremény érdekében bélyeget.
2015. szeptember 23., szerda
A korallzátonyok élővilága
Az amerikai ökoszisztémákat bemutató kisívsorozatról már korábban (2015. szeptember 1-én) írtam, ma pedig ebből látható egy újabb darab (2003-ból), ami a csendes-óceáni korallzátonyok világát hivatott bemutatni. A korallzátonyok és az őket körülvevő víztömeg egy komplex ökoszisztéma, ami több ezer fajnak ad otthont. Ez a színes, víz alatti világ minden külső hatásra rendkívül érzékenyen reagál, pedig jelentős szerepük van a tengervíz tisztításában és a szárazföld védelmében. A képen látható bélyeg az Egyesült Államokhoz tartozó Guam körüli vizek világát mutatja be. Középen a sügéralakúakhoz tartozó Napóleonhal látható, ami eléri a két méteres hosszúságot is. Ez a ragadozó faj veszélyeztetett státuszú. Alatta zászlóshalak úsznak, amik az Indiai-óceánban is megtalálhatók. A mórok szerint a boldogság hordozói voltak, ezért nagy becsben tartották őket. Bal oldalon egy feketeúszójú szirticápa látható, alatta pedig egy kékes színű korallfaj (Heliopora coerulea), annak közepén egy színváltó császárhal, a szélén egy foltos gömbhal. A bal alsó sarokba a tengerirózsák rendjébe tartozó, az egy méteres szélességet is elérő óriás anemóna került. Csalánsejtjeinek mérge nincs hatással a rózsa anemónahalra, amivel szimbiózisban él. Középen a súlyosan veszélyeztetett közönséges cserepesteknős látható, ami egy raj palettás doktorhalat követ. A jobb felső sarokban egy raj papagájhalfaj úszik, középen alul pedig egy nagy tritonkört csiga háza látható, aminek hossza eléri a 60 centimétert. A korallok legnagyobb természetes ellensége a vörös színű, csigaház felett látható töviskoronás tengericsillag. Tápláléka a korallpolip, amit emésztősavjai feloldanak, így csak a korallváz marad meg utánuk.
2015. szeptember 22., kedd
Csillogó kövek
Az Egyesült Államokban is megtalálható négy ásványt mutat be ez a négyestömb 1974-ből. A bal felső sarokban az Amerika-szerte megtalálható megkövesült fa látható. A növényekben található összes organikus anyagot különböző ásványok váltják fel, ennek köszönhetően kövesedik meg a növény. A különféle színek a sokfajta ásványnak köszönhetők. Mellé a sokféle variációban előforduló féldrágakő, a turmalin került. Nevét a tamil/szingaléz turmali szóból kapta, ami vörös színre utal. Az Egyesült Államok északkeleti részén és Kaliforniában lelhető fel ez az ásvány. Az alsó sorba a népszerű ametisztet látni, aminek színét a vas-titán és a mangán adja. Az ógörögök szerint aki ilyen követ hordott magával, az nem lett részeg. Innen neve, az amethüsztosz, aminek jelentése nem részegítő. Az utolsó bélyegre a rodokrozit, egy karbonátásvány került. A Sziklás-hegységben lelhető fel ez az ásvány, amit gyakran a benne található mangán miatt bányásznak.
2015. szeptember 21., hétfő
A régmúlt játékai
1997-ben a Szingapúri Bélyegmúzeum volt a főszervezője a Singpex '97 nevű bélyegkiállításnak, aminek emlékére bocsátotta ki a Szingapúri Posta ezt a bélyegsort. A négy bélyegen kampung, azaz közösségi (más értelemben: falusi) játékok láthatók, olyasmik, amik a XX. század végéig voltak népszerűek. Az elsőre egy chaptek, vagyis tollaslabda került. A játék szerint minél messzebbre kell rúgni a tyúktollakból és gumiból készült labdát, hogy győzzön a játékos. A bélyeget csak belföldi levelekre lehetett használni. Ezt követi az üveggolyó játék, a goli, ahol egy körön belülről kell kilökni a másik üveggolyóit. A gasing nevű játék célja az volt, hogy minél hosszabb ideig pörögjön a búgócsiga. A fából készült, és általában fém végű tárgyra cérnát tekertek, és ennek megrántásával lehetett pörgetni a játékot. Az utolsó bélyegen látható játékhoz jó reflexek kellenek. Az öt, csúcsos végű kis zsák babbal, rizzsel vagy homokkal van töltve. Azelőtt kell felkapni minél több zsákot, hogy ne érjen földet az, amelyiket ledobják. Ez a jacks vagy fivestones nevű játék főleg lányok körében volt népszerű.
2015. szeptember 17., csütörtök
Holland szigetvilág
A Watt-tenger az Északi-tenger déli melléktengere, ami Hollandiától Dániáig húzódik. A nyílt tengertől a Fríz-szigetek választják el ezt a víztömeget, ahol a Föld legnagyobb összefüggő árapálysíksága található. Ennek köszönhetően rendívül színes az élővilága. A tenger neve a holland wad-ból jön, ami iszapos területet jelent. Hollandiához 14 sziget tartozik, ebből öt lakott. A legnagyobb nyugati szigeten, Texelen található egy nemzeti park, illetve Schiermonnikoog szigetének egésze is az. Ez a 2003-ban kibocsátott holland bélyegblokk a Watt-tenger élővilágából válogat. A baloldali bélyegen egy csigaforgató látható. Nevét arról a képességéről kapta, hogy lapos csőrével ügyesen tud kinyitni csigaházakat és kagylóhéjakat. A mellette látható kanalasgém is a csőréről kapta nevét. Hosszú csőrének vége kanálként szélesedik ki. Tengerparti árapályterületek, nagyobb tavak és mocsarak rendszeres lakója. A következő bélyegre pehelyrécék kerültek. Nevét puha pehelytollairól kapta, amit a tengernél élők párnákba és takarókba tömtek. Mára ez a tollfosztás szinte teljesen megszűnt, a tengerparti madarak pedig zavartalanul élhetnek. A negyedik bélyeg egy borjúfókát ábrázol, ami a világ leggyakoribb fókafaja. A tengerparti Pieterburen városában található az 1971-ben alapított Fókakórház és Kutató Intézet, ami ezeknek a tengeri ragadozóknak nyújt segítséget. A Watt-tenger 2009-ben lett az UNESCO Világörökség része, amihez 2014-ben a dán tengerrészt is hozzácsatolták.
2015. szeptember 15., kedd
A legkiválóbb év
A filmtörténészek egyöntetűen az 1939-es évet tartják Hollywood legjobb évének, a filmek kiemelkedő színvonalának tekintetében és a hatalmas bevételt tekintve is. 1990-ben bocsátotta ki az Amerikai Posta ezt a négyestömböt, amin filmposzterként kerül bemutatásra négy, mára klasszikusnak számító film. A bal felső sarokban Dorothy, azaz Judy Garland és Toto látható az Óz, a csodák csodája című filmből. A pozitív kritikák és a hat Oscar-díj jelölés (ebből két díjat nyert) ellenére a film pénzügyi csalódás volt. Az MGM filmstúdióban készült filmet 1956-ban mutatták be az amerikai televíziókban, ahol viszont már tízmilliók nézhették évről évre. Mára ez a zenés fantasyfilm a filmtörténet egyik alapművének számít. Clark Gable és Vivien Leigh Rhett Butlert és Scarlett O'Harát játszották az Elfújta a szél című romantikus-háborús filmeposzban. A bélyegen ők és a filmbeli birtok, Tara látható. A film tizenhárom Oscar-díj jelölést kapott, és tízet nyert, köztük az év filmje kategóriában. Bevételeit tekintve, az inflációval számolva ez minden idők legjövedelmezőbb filmje, 3,440 milliárd dollárral. A bal alsó bélyegen Gary Cooper látható Beau Geste-ként a Kék csillag című filmből. A film az idegenlégióban harcoló három testvérről és egy kék zafírról szól. John Wayne és lovaskocsija látható a Hatosfogat című filmből. Ez volt az első western, amit a híres Monument Valley-ben forgattak, illetve ezzel a John Ford rendezte filmmel vált Wayne világsztárrá. 1939 további ismert filmjei közül néhány: Későn jött boldogság, Isten vele, tanár úr!, Becsületből elégtelen, Ninocska, Jesse James, a nép bálványa, A Notre Dame-i toronyőr.
2015. szeptember 14., hétfő
Az Országház rejtett kincsei
2012 óta minden évben bemutatásra kerül egy kisív, ami az Országház bizonyos részeit mutatja be. A képen látható, Hajdú József fényképeit ábrázoló kisívet 2014-ben bocsátotta ki a Magyar Posta. 200 dolgozószoba található a Parlamentben, köztük a miniszterelnöké, az országgyűlés elnökéé és a köztársasági elnöké. A bélyegeken látható képek a miniszterelnök és a köztársasági elnök, valamint a háznagy (jelenleg a házelnök helyettese), korábban a főrendiház elnökeinek a dolgozószobáiban készültek. A középen látható, 1899-es mahagóni-bútort Steindl Imre (1839-1902), az Országház tervezője tervezte, és Thék Endre (1942-1919) asztalosmesternél készültek, annak Üllői úti üzemében. A bútorok azt követően kerültek a Parlamentbe, hogy az 1900-as párizsi világkiállítást megjárták és aranyéremmel díjazták azokat. A bútorokat a Zsolnay Porcelánmanufaktúrában gyártott, eozinmázas díszek teszik még különlegesebbé.
2015. szeptember 10., csütörtök
Virágok nyíljatok
Dísznövények láthatók ezen az 1972-es lengyel bélyegsoron. Az első bélyegre a japán azálea került. A magyarul havasszépének nevezett, de Carl von Linné által rododendronnak keresztelt növény eredeti jelentése a görögből származó rózsafa (rhódon + déndron). Mivel valójában egyik sem, ezért átkeresztelte azaleának, amit manapság már a szubtrópusi fajoknál használunk. A képen látható faj latin neve mára megváltozott. A második képre a havasalji rózsa került, amit többek között hazánkban is megtalálható. A hegyekben élő növény Az Appennin-hegységben és a Balkán-félsziget egyes részein is honos. Ezt követi a búbos lonc, ami bár Magyarországon nem őshonos, de díszcserjeként közismert növény. A sort egy japánbirsfaj zárja, amely a rózsafélék családjába tartozó cserje. A második sor első értéke az illatos bangita, ami egy 2 méter magasra megnövő lombullató cserjefaj. Eredetileg Japánból és Koreából származik, hazánkban dísznövényként ismert. A sárga rododendron került a következő képre. Bár az ókor óta kedvelt dísznövény, a nektárjából készült méz mérgező. Európában és Ázsiában őshonos, de világszerte népszerű kerti növény. A jezsámen egyik faja a harmadik bélyeg a sorban. Illata hasonlít a jázminéhoz, de a jezsámen a hortenziafélékhez tartozik, míg a másik az olajfafélékhez. Számos hibride létezik, Magyarországban is elterjed díszcserje. Az utolsó bélyegen pedig a Balkán-félszigeten őshonos közönséges orgona látható, ami török közvetítéssel került hazánkba. A török nevéből (leilak) származik a lila szó. Mint az előbb említett jázmin, ez is az olajfafélékhez tartozik.
2015. szeptember 9., szerda
A leghosszabb ideje uralkodó
1953. június 3-án, megkoronázásának másnapján bocsátotta ki a Brit Posta ezt a bélyegsort II. Erzsébet brit uralkodó tiszteletére. Bár 1952. február 6-ától uralkodik, de apja, VI. György gyásza és a koronázási előkészületek majdnem másfél éven át tartottak. A mai napon, 63 év és 216 napos uralkodásával II. Erzsébet túllépte Viktória királynő uralkodásának időtartamát. A királynő koronázási ünnepsége a westminsteri apátságban volt. Ruháját több, általa uralt nemzet hivatalos virága díszített, amik közül a második bélyegen négy látható: a Tudor-rózsa, mint Anglia jelképe, a skót bogáncs, az észak-ír lóhere és a walesi nárcisz. (A ruhán a walesi póréhagyma virága volt és nem a nárcisz.) Uralkodásának kezdetén 25 ország uralkodója volt, mára 16-é. A Madame Tussauds panoptikum 23-szor készített róla viaszbábut. Négy gyermeke, nyolc unokája és öt ükunokája van. A Windsor-ház negyedik uralkodója. 12 miniszterelnöke volt Nagy-Britanniának uralkodása megkezdése óta. 130 hivatalos portréja van, az első 1933-ból. A Brit Posta lila színű, az uralkodási időt jelképező 63 pennys bélyeget bocsátott ki a királynő tiszteletére. A képen látható bélyegeken a tízes számrendszer előtti rendszerben olvashatók az értékek. Az első két érték 2,5 és 4 penny, a második kettő 1 shilling 3 penny és 1 shilling 6 penny.
2015. szeptember 8., kedd
A mozivászon csillagai
Sok esetben a gyűjtőknek készülnek bélyegek és nem a postai küldeményt feladóknak. Ilyen a ma látható, 1999-es szenegáli kisív is, ami Hollywood aranykorának férfisztárjait mutatja be. A bal felső sarokban „Hollywood királya", az Oscar-díjas Clark Gable (1901-1960) látható, akinek legismertebb alakítása Rhett Butlerként volt az Elfújta a szél című, 1939-es filmeposzban. Ez a kép is ebben a szerepben készült róla. Mellé Rudolph Valentino (1895-1926), a némafilmek első „latin szeretője" került, aki 1921-ben, az Apokalipszis négy lovasával vált világhírűvé, korai halála pedig tömeghisztériát okozott New York-ban. A sort Errol Flynn (1909-1959), a kalandfilmek koronázatlan királya zárja, akinek legismertebb alakítása az 1938-as. Robin Hood kalandjainak címszereplőjeként volt. A második sort a jólfésült, mindig elegáns Cary Grant (1904-1986) indítja, aki évtizedeken keresztül sikert sikerre halmozott. 1970-ben Oscar-életműdíjjal tüntették ki. Robert Taylor (1911-1969), a háborús filmek (Waterloo híd) sztárja a következő filmcsillag a kisíven, akit Gary Cooper (1901-1961), 84 játékfilm főszereplője követ. Alakításaiért kétszer kapott Oscar-díjat, majd 1961-ben életműdíjat. James Dean (1931-1955) a lázadó fiatalság és kiábrándultság ikonja volt az ötvenes években. Csak három filmet forgatott, de ezek mind a filmművészet remekeinek tekinthetők. 24 évesen halt meg autóbalesetben. Humphrey Bogart (1899-1957) olyan ikonikus filmek sztárja volt, mint A máltai sólyom, a Casablanca, vagy a Hosszú álom. 1951-ben, az Afrika királynője című filmben nyújtott alakításáért kapott Oscar-díjat. Végül, a jobb alsó sarokba Marlon Brando (1924-2004), a filmtörténet egyik legnagyobb hatású színésze került. Filmjei között van A vágy villamosa, a Rakparton és a A keresztapa, amelyek mind iskolapéldái a színészi játéknak. Kétszer díjazták Oscar-díjjal.
2015. szeptember 7., hétfő
Hatlábúak
Különböző rovarok kerültek erre az algériai bélyegsorra, amit 2000-ben bocsátottak ki. A rovarok osztályába tartoznak a bogarak. Többek között közös bennük, hogy elülső szárnypárjuk megvastagodott és kitines szárnyfedővé vált, második pár szárnyuk hártyás. Eddig nagyjából 400 ezer bogarat írtak le tudományosan világszerte, Magyarországon 6300 faj él. Egy meg nem nevezett bogárfaj látható az első bélyegen, amit egy, a ganajtúrófélékhez tartozó cserebogárforma bogár követ. A néha kártékony bogarak elsősorban növényekkel táplálkoznak, egyedfejlődésük pedig több évig tart. Hazánkban a májusi cserebogár a legismertebb faj, amelynek kifejlett egyedei a lombos fák leveleit rágják meg. Az álszúfélék családjába tartozik a harmadik bélyegen látható kenyérbogár. Az emberhez köthető bogár megkárosítja a lisztet, a paprikát, a csokoládét, de még az erős gyógyszereket is. Komoly kártevő, ha feltűnik az élelmiszerben, azt ki kell dobni, a tároló helyet pedig ki kell takarítani. A legnagyobb értékű bélyegen a 30 ezer fajt számláló futrinka vagy futóbogárfajok egyike látható. A legtöbb faj ragadozó, csak néhány, mint a gabonafutrinka táplálkozik növényekkel. Magyarországon 650 faj él.
2015. szeptember 3., csütörtök
Egy argentin magyar és a többiek
Híres argentinokat mutat be ez az 1994-es bélyegsor, amit az Argentin Posta adott ki. Az első értéken Quirino Cristiani (1896-1984) animációs filmrendező látható. Ő volt az első, aki először készített egész estés (70 perces) rajzfilmet, az 1917-es Apostolt. A másodikat is ő készítette, valamint az első hangosfilm rajzfilmet, de sajnos az utóbbi két film kópiái egy tűzvészben elégtek. Sajnos Cristiani alkotásai nem tudtak vetekedni Walt Disney rajzfilmjeivel, így egy szinkronstúdióban dolgozott tovább. A következő bélyegre Raúl Pateras Pescara (1890-1966) került. A feltaláló és mérnök volt az első, aki a helikopterek rotorlapátjainak szögét beállító ciklikus vezérlőt sikeresen használta. 1924-ben pedig világrekordot állított fel, mert 13 km/óra sebességet ért el egy helikopterrel. A bal alsó bélyeg hungarica, azaz magyar témájú külföldi bélyeg. A budapesti születésű Bíró László József (1899-1985), akinek legismertebb találmánya, az 1938-ban szabadalmaztatott golyóstoll. A tökéletesített verziót azonban nem Magyarországon fejezte be, mert a zsidótörvények miatt Argentínába emigrált. Egy külföldön megismert argentin, Agustín Pedro Justo ajánlotta neki Argentínát, akiről később kiderült, hogy az ország elnöke. Az első tömeggyártású golyóstollat 1945-ben kezdték el forgalmazni biropen és biro néven világszerte. Nevéhez fűződik golyós dezodor elterjedése is, illetve tervezett egy automata sebességváltót, amit a General Motors autógyártó megvásárolt, de nem alkalmazta soha. A legnagyobb értékű bélyegen Enrique Finochietto (1881-1948) különböző orvosi műszerek feltalálója, kórházi szárnyak tervezője és sebészorvos látható.
2015. szeptember 2., szerda
A görög nyelv története
Az i.e. 9. századtól fogva használták a különböző nyelvjárásokból létrejövő ógörög nyelvet. Ennek egyik példája az első bélyegen látható, csupa nagybetűvel írott, archaikus görög szövegtöredék. Az Akropoliszon talált, szentesített törvényekről szóló írásos anyag a templomimádatról szól, és i.e. 480 körül készült. A második bélyegen egy sokkal régebbi, az i.e. 13. századból, agyagtáblára írt szöveg látható. Ez a mükénéi görög civilizáció által használt, Lineáris B írásnak nevezett szótagírás a legrégebbi írott görög, amit felfedeztek. A 20. század elején felfedezett agyagtáblákat csak 1952-re sikerült megfejteni, de mára sok minden kiderült az írás rendszeréről. A harmadik bélyegen Jannisz Makrijannisz (1797-1864) görög szabadságharcos, politikus és író látható, akikek emlékiratai, valamint Látomások és csodák című művei az újgörög alapnyelv remekei, illetve az első irodalmi alkotások, amelyeket ilyen módon írtak. Az utóbbi műből látható részlet a bélyegen. Az utolsó, legnagyobb értékű bélyegre, egy 11. századi, az Athos-hegyi Köztársaság egyik kolostorában írt bizánci görög szövegtöredék látható. Ezt nagyjából 300 és 1450 között használták, ebből fejlődött ki az újgörög nyelv. A bélyegeket 2002-ben bocsátotta ki a Görög Posta, a képen díszcsomagolásban látható a bélyegsor.
2015. szeptember 1., kedd
A floridai mocsár élővilága
Az Everglades a világ egyetlen olyan több, egymással összefüggő, különböző ökoszisztémájú mocsárvidéke (erdőséggel, karszttal, mocsarakkal), amit egyedül az időjárás befolyásol. Az ötezer négyzetkilométeres, lecsapolása előtt dupla ekkora területű vidék Florida déli részén található. Egy része minden évben kiszárad, majd elönti a víz a sokak által csak „fűtengernek" nevezett területet. A világ egyik legfontosabb vizes élőhelyének élővilága is rendkívül gazdag és sokszínű. Az Everglades a Nemzetközi Bioszféra Rezervátum státusz mellett a Világörökség része is. 2005-ben bocsátotta ki az Amerikai Posta ezt az öntapadós bélyegekkel teli ívet, amin a mocsárvidék élővilága látható. Az 1999-ben elkezdett és legutóbb 2009-ben kiadott, tizenkét részes sorozat a nagyobb amerikai ökoszisztémákat hivatott bemutatni. Ez a sorozat nyolcadik része, a felhasználható bélyegek pedig csak azok, amiken értékjelzés is van. Az ív hátulján latinul és angolul elolvasható a képen látható állatok és növények neve. A képen látható állatok édes- és sós vízi területekhez alkalmazkodtak. Ezek közül kiemelkedik a képen látható, bal felső sarki királypálma és a szalagos csigászkánya, alatta az amerikai krokodil, az amerikai nyérc itt élő alfaja, a fehér színű nagy kócsag, a kép közepén repülő erdei gólya és az alatta levő rózsás kanalasgémek, az amerikai aligátor, mahagónik és mangrovék, a floridai puma és a fehér hóbatla. Az alsó képen a perforáció látható nagyítva.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)