2015. február 27., péntek

Pandázás

A medvefélék családjába tartozik a veszélyeztetett óriáspanda, amelynek eredeti élőhelye Dél- és Közép-Kína erdejei, amik csapadékban gazdagok, télen hidegek, nyáron hűvösek. Tápláléka szinte száz százalékban a bambusz, de tojást, halat és gyümölcsöket is elfogyaszt. Armand David (David atya, 1826-1900) francia misszionárius írta le először 1969-ben egy utazás során. Neve a nepáli pudzsából (punja) jön, ami bambuszevőt jelent. Magyarul bambuszmedve lett a faj első neve, de a panda terjedt el jobban, de hogy ne keverjék össze a kis termetű vörös pandával, megkapta az óriás jelzőt. 150-190 centiméter hosszú, súlya 70-125 kilogramm közt van. A ragadozók közül neki vannak a legnagyobb őrlőfogai táplálkozásának sajátosságai miatt, hangja a báránybégetéshez hasonlít, jól mászik fára, pupillája pedig oválisan résalakú, mint a macskáké. Az óriáspandák egyedül élnek, télen mélyebben fekvő területekre vándorolnak. Rendszerint két kölyköt ellenek, amiknek súlya 90-130 gramm, szabadon 25 évig élnek. Napjainkban 1600-3000 óriáspanda él szabadon, de számos pandaközpontban és állatkertben próbálják őket szaporítani. Kínában 2006-ban negyven pandarezervátum volt. Rendkívül népszerű állat és többek közt a Természetvédelmi Világalap (WWF) jelképe. Kína 1500 éve ajándékoz hivatalosan más országoknak pandapárokat, sokszor ezzel puhítva a fagyos aktuálpolitikai kapcsolatokat. Ezt panda diplomáciának nevezik. 2003-ban bocsátotta ki ezt a blokkot az Osztrák Posta, hogy a bécsi Schönbrunni Állatkert azon öt európai állatkertek egyike, ahol pandákat lehet látni. Összesen három pandakölyök született az állatkertben, utoljára 2014-ben, amiknek érkezése nem csak a látogatókat vonzza, de a természetvédőknek is reményt ad, hogy a faj nem pusztul ki.      

2015. február 26., csütörtök

Kertszínesítők

Kerti gyógynövények láthatók ezen az öntapadós ötöscsíkon, amit az Amerikai Posta adott ki 2011-ben. Az első bélyegen az egy méter magasra növő házi len virága látható. A len gyógyító hatása mellett haszonnövény is, amelynek rostját ősidők óta használják szövetkészítésre. A len eredetileg a Perzsa-öbölből származik, innen terjedt el az ókori birodalmakban. Mellé az erősen mérgező piros gyűszűvirág került, ami egész Európában megtalálható, Magyarországon azonban vadon nem él meg. Leveleiből nyerik ki a digitoxin nevű, szívproblémákra használt anyagot. Középen a levendula látható, ami hazánkban is rendkívül népszerű növény. Az 1920-as években tömegével telepítették be a Tihanyi-félszigetre, ami mára turistalátványosság, a leszedett virágot pedig többek közt illatosítónak és dísznek használják, de gyógyászati alkalmazása is népszerű. Ahogy a levendula, úgy a negyedik bélyegre került orvosi zsálya is az árvacsalán-félékhez tartozik. Eredetileg Dalmáciából származik ez az évelő félcserje, ami torokgyulladásra, különböző szájbetegségek kezelésére és bélhurut ellen is kiváló. Kellemes íze miatt a főzésben is gyakran használt fűszernövény. A szurokfő vagy népszerűbb nevén oregánó került az utolsó bélyegre. Az ókorban orvosságként, a középkorban olaját tartósítóként használták ezt az évelő növényt A huszadik században viszont már elsősorban fűszernövényként lett ismert, mint a paradicsomos ételek egyik adaléka.  

2015. február 25., szerda

Cégérek sör mellé

Öt címfestő-illusztrátor jellegzetes alkotása került rá erre a 2003-as brit sorra, ami öt brit pub cégérét ábrázolja. A pub, a public house rövidítése, ami elsősorban alkoholfogyasztásra hivatott közösségi hely. A bélyegek a 2003-as EUROPA-bélyegek témájához, a Poszterhez készültek, amelyek közül a The Station (Az állomás) című bélyeg lett a hivatalos brit EUROPA-bélyeg. Ezt Andrew Davidson (1958-) készítette, aki számos képet készített a Yorkshire-ben található John Smith's Brewery nevű sörgyárnak, először használva üvegzománcot a pubcímfestészetben. Az ő bélyegét követi a Black Swan (Fekete hattyú), amelyet Stanley Chew jellegzetes, színes képe követ. Chew 1960-ban kezdett el címfestőként dolgozni és több mint hatszázat készített Nyugat-Angliában, elsősorban a Bass gyárnak. A Szent Péter kulcsait ábrázoló The Cross Keys-t George Mackenney készítette, aki harminc éven át hatezer címet festett, számosat a Charles Wells sörgyár megbízásából. A hajót ábrázoló The Mayflower Ralph Gordon Ellis (1885-1963) műve, aki az első világháború után nem csak címfestőként, hanem portré- és tájfestőként is dolgozott. Olyan már nem létező sörmanufaktúráknak dolgozott, mint az Atkinson's, Fremlin's, Whitbread vagy a Watney. Az utolsó bélyegen pedig a The Barley Sheaf, azaz árpakéve látható Joy Cooper Lintontól, aki a negyvenes években azon kevés nők közé tartozott, akinek ez volt a szakmája. A St Austell sörgyár vezetője rajongott a modern művészetekért, így az ő pubjaik modern cégérekkel voltak ellátva.  

2015. február 24., kedd

Bizonyos uszonyos

Durbincs, kölönte, küsz, csík. Igen, az első olvasásra rendkívül fura nevek halfajok nevei, amelyek a Kárpát-medencében élnek. Ezt a négy védett halfajt kívánja bemutatni ez az 1997-es négyescsík. Az első a sügérfélékhez tartozó selymes durbincs, ami a Duna mélyebb pontjain és annak mellékfolyóiban él. A 18-25 centiméter hosszú hal nem él a magyar Duna teljes szakaszán, több helyen kipusztult. Mellette a botos kölönte látható, ami a skorpióhal-alakúak rendjébe tartozik. Régen botra erősített villával halászták, innen kapta nevét, de a békahal, köpőce és a butikóhal neveket is viseli. Szinte egész Európában megtalálható, de számos helyen kipusztult, gazdasági jelentősége nincs, csak természetbeli. Rendszerint bolharákot és rovarlárvát eszik, de időnként kisebb halakat is elfogyaszt. A sujtásos küsz egy pontyféle, a vízlépcsőépítés és a folyami szabályozás miatt lett védett faj. Kelet-Franciaországtól az Urálig él, a gyors folyású folyókat szereti. Rajban élő faj, ami magoktól kezdve rovarokig, változatosan táplálkozik. Az utolsó halfaj a vágó csík, ami Európában és Ázsiában is megtalálható, iszapos aljzatú folyókban, tavakban. Gyakran tartják akváriumokban is, ahol akár tíz évig is elél, bár természetes körülmények között csak 3-5 évig él.     

2015. február 23., hétfő

Oscarosok


Négy, az Amerikai Posta által különböző évben kibocsátott alkalmi bélyeget választottam a mai napra, mivel tegnap adták át a 87. Oscar-díjakat. A bélyegen látható négy művész a filmvilág ikonikus alakja, játékuk és filmjeik a mai napig meghatározzák a filmeket, illetve a popkultúrát. Az első bélyegen Bette Davis (1908-1989) látható, aki minden idők egyik legbefolyásosabb és legsokoldalúbb filmcsillaga volt. Tizenegyszer jelölték Oscar-díjra 1932-65 között, kettőt pedig meg is nyert, a Veszélyes és a Jezebel című filmdrámákért. Gyakran játszott unszimpatikus, kiállhatatlan karaktereket, melyek közül kiemelkedik játéka a Mi történt Baby Jane-nel? című filmben. Szemei ihlették Kim Carnes Bette Davis Eyes című slágerét 1981-ben. Tőle jobbra Edward G. Robinson (1893-1973), a gengszterfilmek megkerülhetetlen színésze látható. A bukaresti születésű színész rendszerint rosszarcú karaktereket játszott olyan sikerfilmekben, mint a Kis Cézár, a Key Largo, a Bűnös vagyok vagy Az óra körbejár. Halála után két hónappal poszthumusz életmű Oscar-díjban részesült nem csak színészi pályájáért, hanem műgyűjtő és műkedvelő tevékenységéért is. Hattie McDaniel (1895-1952) volt az első fekete amerikai, akit Oscar-díjra jelöltek filmbeli alakításért. A díjat meg is kapta az Elfújta a szél című 1939-es filmeposzért, amelyben a dadust játszotta. Filmes pályafutása mellett ő volt az els fekete bőrű nő, aki rádióműsorban énekelt, sőt az ötvenes évek elején saját tévéműsora is volt. A róla készült bélyeget 2006-ban adták ki. Gregory Peck (1916-2003) nem csak kitűnő és rendkívül népszerű színész, de humanista is volt, aki négy Oscar-díj jelölés után ötödik alkalomra, 1963-ban a Ne bántsátok a feketerigót! című filmért kapta meg a rangos elismerést. Az Amerikai Filmintézet egyik felmérése szerint ez az alakítás testesíti meg leginkább a hős karaktert a filmtörténetben. 1968-ban jótékonysági tevékenysége miatt Jean Hersholt Humanitárius-díjban részesült. 2011-ben adták ki bélyegét. Davis és Robinson bélyegeit 2008-ban és 2000-ben bocsátották ki, Robinson bélyegének a kivételével a másik három öntapadós. A dal címére klikkelve meghallgathatjátok a dalt.         

2015. február 20., péntek

A kiskirályfi

A kétéves jordán trónörökös születésnapjára bocsátotta ki ezt a bélyegsort 1964-ben a Jordán Posta. A kis Abdullah bin Husszein Husszein (Huszejn) jordán király és Antoinette Avril Gardiner, egy angol ezredes lányának legidősebb gyermekeként született Ammánban. Szülei tíz éves korában elváltak, majd középiskolai és felsőoktatási tanulmányait Angliában végezte, többek között Oxfordban és a Sandhursti Királyi Katonai Akadémián. 1993-ban feleségül vette a palesztin Ránija Ál Jasint, akivel két fiú és két lány szülei lettek. Husszein király 1999-ben elhunyt, ekkor lett a Jordán Hásimita Királyság uralkodója II. Abdullah néven. Szabadidejében szeret búvárkodni, a World of Tanks számítógépes tankszimulátoros játékon játszani, rajongója a Star Trek amerikai televíziós sci-fi sorozatnak és szereti az autóversenyzést.      

2015. február 19., csütörtök

Dal, dal hátán

2007-ben bocsátott ki a Kanadai Posta először korong alakú bélyegeket, amin Paul Anka, Anne Murray, Joni Mitchell és Gordon Lightfoot voltak. (Erről a bélyegblokkról 2014. július 22-ei blogbejegyzésemben írtam.) Két évvel később jelent meg ez az öntapadós és perforált bélyegeket tartalmazó korong, amire újabb négy kanadai énekes került. A quebeci születésű Robert Charlebois (1944-) a kanadai francia ajkú zenészek egyik legkiemelkedőbb alakja, aki a hatvanas évek óta ad ki albumokat, szerepel filmekben és koncertezik világszerte. Tőle jobbra Édith Butler (1942-) látható, aki ugyancsak a kanadai frankofón előadók egyik legjelesebb személyisége, aki zenei tevékenységéért 1975-ben megkapta a Kanada Rendet. Zenéjében keverednek a helyi népi zenék elemei a popzenével és a countryval. Stompin' Tom Connors (1936-2013) elsősorban country és folkzenéjéről ismert; dalai szinte minden jégkorongmeccsen hallhatók. Connors sokszor énekel Kanada kulturális és történelmi eseményeiről. A jobb alsó bélyegen pedig az egyik legismertebb kanadai énekes, Bryan Adams (1959-) látható. A dalszerző-énekes pályája során több mint százmillió albumot adott el, amivel minden idők legsikeresebb énekesei közé tartozik. A Grammy-díjas énekes pályájának csúcsa a kilencvenes években volt, amikor számos dala került a slágerlisták élére, legutóbbi albuma 2014-ben jelent meg. A bélyegen látható énekesek nevére klikkelve meghallgathatjátok egy-egy slágerüket.    

2015. február 18., szerda

Ali, Aladdin, Szindbád és a többiek

1965-ben bocsátotta ki a Magyar Posta ezt a bélyegsort, ami az Ezeregyéjszaka meséinek egy részét ábrázolja. A mesék a kora középkori Arábiából és Perzsiából származnak, és számos tudós és fordító állította össze több évszázadon keresztül. A történet szerint Sahriár király feleségének hűtlensége miatt, bosszúból minden nap feleségül vesz egy szüzet és a nászéjszaka után megöleti, amíg szűz lány nem marad a birodalomban. Ekkor vezírének lánya, Seherezádé ajánlkozik fel, aki minden este elkezd egy mesét, majd másnap befejezi azt, illetve elkezd egy újat így a kíváncsi király nem végezteti ki. A történetek nem mindig mesék, vannak közte legendák, versek, elbeszélések, de összességében egy elbeszélésfüzér. Először 1829-36 között fordították magyarra német nyelvről. A fordítót Vörösmarty Mihálynak tartják, bár ez nem igazolt, illetve az utolsó két részt Szabó Dávid fordította. Arab nyelvről csak 1961-ben fordították magyarra, a legpontosabb fordítás pedig az ezredfordulón készült.
A képeken látható bélyegek sorjában ezeket a meséket és a hozzá kapcsolódó szereplőket ábrázolják: Az ébenfa ló, Sahriár és Seherezádé, Szindbád ötödik utazása, Aladdin és a csodalámpa, Harun al-Rashid, Pari Banu tündér, A halász és a szellem, Ali baba és a negyven rabló, Szindbád második utazása.

2015. február 17., kedd

Bond, James Bond

Ian Fleming (1908-1964) brit író, tengerésztiszt és hírszerző születésének századik évfordulójára bocsátotta ki a Brit Posta ezt ezt a bélyegsort, amelyen Fleming leghíresebb alkotásának, a Bond-regények különböző borítói láthatók. A történetek a 007-es ügynökről, azaz James Bondról, egy kitalált brit kémről szólnak, aki különböző megbízásokat kap, ahol le kell számolnia a rendszerint az emberiséget fenyegető ellenséggel. Első regénye az 1953-ban kiadott Casino Royale volt, amivel hatalmas sikert aratott, egy évvel később pedig már le is forgatták a televíziós változatát. (Ezt hivatalosan nem tartják a Bond-játékfilmek részének.) Ezek a könyvborítók a jobb alsó sorban láthatók. Az alsó sor másik bélyegén a Gyémántok az örökkévalóságnak (Diamonds Are Forever) borítói láthatók; ezt először 1956-ban adták ki. A felső sorban a Szigorúan bizalmas (For Your Eyes Only) és a Dr. No (ennek filmváltozata volt 1962-ben az első Bond-film) láthatók, amiket 1960-ban és 1958-ban adtak ki. A középső sorban pedig az Oroszországból szeretettel (From Russia with Love) és a Goldfinger című regény borítói kerültek. A két regényt 1957-ben és 1959-ben adták ki. A bélyegen látható regényekből készültek játékfilmek is, amelyek ugyancsak hatalmas sikert arattak, James Bond pedig a popkultúra részévé vált.

2015. február 16., hétfő

Halra fel!

Közel száz faj tartozik a jégmadárfélék családjába, amelyek a sivatagokat, sarkokat és magashegységeket leszámítva, a Föld egészén megtalálhatók. Öt fajt mutat be ez az 1996-os libériai ívszéli ötös csík, amelyek a nyugat-afrikai országban is megtalálhatók. A bal szélső bélyegen a barna erdei halkapó látható, amely sűrű erdőben él és bármikor megtámad nála nagyobb madarakat is, ha azok veszélyeztetik az életterét. Fészkébe rendszeresen beleköltözik a feketetorkú mézkalauzmadár, úgy, mint a tőle jobbra látható szürkefejű halkapó fészkébe. Ez a halkapó rokon fajaival ellentétben elsősorban bozótos területen és ritkább erdőkben él, ahol kevés a víz. Középen a fekete-fehér tarka halkapó látható, ami folyópartok, tengerpartok és mocsarak lakója. Elsősorban halat eszik, de kisebb testű rovarokat és más tengeri állatkákat is elfogyaszt. A negyedik bélyegre az óriáshalkapó került, ami a Szaharától délre a Kalahári-sivatagot kivéve mindenhol megtalálható, testhossza pedig 42-48 centi. Az utolsó madár a Schiller-jégmadár, ami ugyancsak kisebb halakkal táplálkozik.    

2015. február 13., péntek

200. bejelentkezés

Nyár közepén egyik napról a másikra döntöttem úgy, hogy belekezdek egy blog írásába. Nem tudtam mivel jár mindez, de nagyon örülök, hogy belefogtam, hiszen sok visszajelzést kapok folyamatosan, van rá igény, és az olvasószám folyamatosan növekszik. Ezzel a 2011-es amerikai üdvözlőbélyeges kisívvel köszöntök minden BélyegTerasz olvasót a 200. bejegyzés alkalmából. A bélyegeken öt animációs filmből válogattak karaktereket. Az elsőn a Pixar animációs stúdió 2006-os filmjéből, a Verdákból Villám McQueen és Matuka láthatók. Melléjük Remy, a séf-patkány és Alfredo Linguini a mosogatófiú került a L'ecsó című, 2007-es, Oscar-díjas filmből, amit Buzz Lightyear, űrvadász, a mára legendássá vált Toy Story - Játékháború (1995) egyik főhőse és két űrlény. 2009-ben mutatták be a Fel! című filmet, amely egy öregember, Carl Fredriksen kalandját meséli el. A képen ő látható Dug nevű arany retrieverével. Az utolsó bélyegre WALL-E, a magányos szemétpréselő robot és növénye került. A 2008-as Pixar-film ugyancsak Oscar-díjban részesült. Több mindent jelenthet egy üdvözlés, írja az öntapadós bélyegek hátoldalán a szöveg. remélem ezek feldobják a péntek estéteket. Jó hétvégét mindenkinek, és kövessétek továbbra is a posztokat!

2015. február 12., csütörtök

Sinatra filmjei

Frank Sinatra (1915-1998) amerikai énekes-színész a XX. század egyik legsikeresebb és legbefolyásosabb művésze volt. A multitalentumról sokat lehetne írni, de most csak néhány filmjét emelném ki, ennek a guineai kisívnek a segítségével, amelyet Sinatra emlékére bocsátottak ki halála évében. Egyik legjelentősebb filmje a Most és mindörökké volt 1953-ban, amelyért megkapta a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat. (1946-ban egy zenés rövidfilmért is nyert, 1956-ban színészként jelölték Az aranykezű férfiért, illetve 1971-ben megkapta a Jean Hersholt Humanitárius-díjat jótékonysági tevékenységéért.) Az 1953-as filmdrámában egy katonát játszott Montgomery Clifttel; ők láthatók a jobb felső sarki bélyegen. A felső sor középső bélyegén Rita Hayworth és Kim Novak karjaiban látható a Fickós Joey című, 1957-es filmmusicalből, bal oldalon pedig Burt Reynolds és egyik legjobb barátja, Sammy Davis, Jr. között látható az Ágyúgolyófutam 2. című vígjátékból, 1984-ből. A középső sor baloldali bélyege a Büszkeség és szenvedély (1957) című kosztümös film egyik jelenetét ábrázolja Sophia Lorennel, amit a Robin és a 7 gengszter (1964) cím ű zenés krimi követ Bing Crosbyval. A sor utolsó bélyegén Shirley MacLaine-nel látható a Van, aki futva érkezett (1959) című filmdrámából. Az alsó sort a The Joker Is Wild (1957) című életrajzi film indítja (a képen Mitzi Gaynorral). Ebben hangzik el egyik híres dala, az All the Way, ami legjobb betétdal kategóriában Oscar-díjat nyert. (A dalra kattintva, meghallgathatjátok azt.) Az 1967-es Tony Rome-ban egy magánnyomozót játszott Gena Rowlands partnereként, az utolsó bélyegen pedig egy képkocka látható a Young at Heart (1954) című romantikus filmből, Doris Dayjel. A kisív keretét Oscar-díjak díszítik.    

2015. február 11., szerda

Star Trek, az eredeti

1966-ban mutatták be a Gene Roddenberry (1921-1991) ötlete alapján készült tudományos-fantasztikus tévésorozat, a Star Trek - Űrszekerek első epizódját. A sorozat, amely az Enterprise űrhajón szolgáló legénység kalandjait mutatja be 1969-ig került bemutatásra, de érdekes módon az újrajátszások miatt lett óriás siker a sorozat. Valószínűleg Roddenberry sem gondolta volna, hogy sorozata mennyire jelentős része lesz a popkultúrának, hogy további öt Star Trek sorozat készül még, egészen 2019-ig, valamint sikeres mozifilmek, nem beszélve a sorozatban használt futurisztikus technikai eszközökről, amelyeknek egy része napjainkban ténylegesen működik.
2009-ben került kibocsátásra a Maldív-szigeteken ez a bélyegblokk, ami jó példája a gyűjtőknek készülő bélyegeknek, amiből a posta pénzhez jut. A bélyegeken látható sorozatbeli karakterek: Montgomery Scott, azaz Scotty, az űrhajó parancsnok-helyettese, akit James Doohan (1920-2005) játszott. Mellette Leonard McCoy parancsnok-helyettes és hajóorvos, akit DeForest Kelley (1920-1999) formált meg. A William Shatner (1931-) által megformált, legendás James T. Kirk kapitány, kinek öt éves küldetését mutatja be a sorozat, valamint Spock parancsnok, aki Leonard Nimoy (1931-2015) karaktere volt. A bélyegek körül az űrhajó és a legénység jelvénye látható.  

2015. február 10., kedd

Díjazott kutatások

A képen látható 1979-es Nyugat-Németországban kibocsátott bélyegsor három Nobel-díjas német tudós díjazott felfedezését mutatja be. Albert Einstein (1879-1955) 1921-ben kapta meg a fizikai Nobel-díjat „az elméleti fizika terén szerzett érdemeiért, különös tekintettel a fényelektromos jelenség törvényszerűségeinek felismerésére." Ez a fotoelektromos hatás elektromágneses sugárzás, ami által egy anyag felszínén elektronok válnak ki. Ennek képe látható a bal oldali bélyegen. Otto Hahn (1879-1968) 1944-ben kapott kémiai Nobel díjat a „nehéz atommagon hasadásának felfedezéséért." Az urán atommagjának hasadását figyelte meg először, emiatt őt tartják az atomkorszak megteremtőjének. A kutató folyamatosan felhívta a nagyhatalmak figyelmét a radioaktív hulladék veszélyeire, ezért Nobel-békedíjra is jelölték.     
Max von Laue (1879-1960) pedig 1914-ben, a Röntgen-sugárzás kristályokon történő diffrakciójának felfedezéséért" kapta meg a rangos kitüntetést. Felfedezésével megalkotta a röntgenkrisztallográfia elméletét, amellyel a röntgensugarak hullámtevékenységét lehet vizsgálni (többek között).      

2015. február 9., hétfő

Mit látunk az állatkertben?

Állatkerti állatokat mutat be ez az 1972-ben kibocsátott lengyel bélyegsor. A legkisebb értéken a leggyorsabb szárazföldi emlős, a gepárd látható, mellette pedig a legmagasabb és leghosszabb nyakú emlős, a párosujjú zsiráf. Latin neve, a camelopardalis, annyit jelent: tevepárduc. Tőle jobbra a Dél-Amerikában elterjedt tokótukán látható, ami a legnagyobb tukánfaj. Erős csőrét magvak összetörésére használja. Az ember egyik legközelebbi rokona, egy emberszabású majom, a csimpánz indítja a második sort, amit a veszélyeztetett fehérkezű gibbon követ. Ez a faj Délkelet-Ázsia dzsungeleiben él, de élőhelye folyamatosan szűkül. Egy ősi faj, a nílusi krokodil zárja a sort, ami a Szaharát leszámítva egész Afrikában elterjedt, még Madagaszkáron is megtalálható. Egy erszényes, az Ausztráliában honos vörös óriáskenguru került a 4 zlotyis értékre. Ez az egyik leggyakoribb és a legnagyobb kengurufaj, amelynek hímjei kilencven kilogrammosak is lehetnek. A súlyosan veszélyeztetett szumátrai tigris követi, amelyet testrészeiért, csontjaiért, bundájáért vadásznak, ezért kritikusan alacsony az egyedszámuk, nem beszélve az élőhelyük csökkenéséről. Az utolsó bélyegen a Namíbiában és Dél-Angolában élő hegyi zebra látható, amely családokban él és fűvel táplálkozik.  

2015. február 6., péntek

A vászon cowboyai

1903-ban mutatták be Broncho Billy Anderson (1880-1971) A nagy vonatrablás című filmjét, ami megteremtette a westernfilm műfaját. A film hatalmas siker volt, így rövid időn belül óriási igény lett a westernekre, a bennük szereplő hősöket alakító színészek pedig filmcsillagokká váltak. A négy legismertebb filmes cowboyra emlékezik ez az amerikai négyestömb, amit 2010-ben adtak ki. A bal felső sarokban Tom Mix (1880-1940) látható, aki hatalmas cowboykalapjában 1909-1935 között 291 (9 kivételével az összes némafilm volt) filmben játszott, főként vadnyugati hőst. A színész autóbalesetben hunyt el, de emlékezete a XXI. században is él számos más filmes és irodalmi alkotásnak köszönhetően. Tőle jobbra Roy Rogers (1911-1998), a cowboyok királya" került, aki egy évtizeddel később már zenés westernekben játszott, többek közt feleségével, Dale Evans (1912-2001) színésznővel és Trigger nevű lovával. Rogers több mint száz filmben szerepelt, country lemezeket készített, étteremláncot nyitott, televíziós, filmes és rádiós pályája miatt pedig három csillagot kapott a Hollywoodi hírességek sétányán. Gene Autry (1907-1998) az egyetlen művész, akinek mind az öt (film, zene, televízió, rádió, színpadi előadás) csillaga megvan a hírességek sétányát. 93 filmben játszott, saját tévéműsora volt, a country zene második legbefolyásosabb emberének tartják Jimmie Rogers után, 1961-97 között övé volt a Los Angeles-i Angels baseballcsapat, és olyan karácsonyi dalok fűződnek a nevéhez, mint a Rudolph the Red-Nosed Reindeer, a Frosty the Snowman vagy a Here Comes Santa Claus. Filmbeli partnere, Pat Buttram (1915-1994), vagyonáról egyszer azt mondta, Autry a naplementébe szokott lovagolni, most meg már ő a tulajdonosa. A jobb alsó sarokban William S. Hart (1864-1946), aki a western egyik első szupersztárja volt, több tucat némafilmben játszott, de ezeknek rendezője és producere is volt. Utolsó filmje 1925-ben jelent meg, de ekkor az első számú sztár már Tom Mix volt.

2015. február 5., csütörtök

Variációk Az ember tragédiájára

Három grafikus alkotása került fel a Magyar Posta 2010-es jubileumi blokkjára, amit Madách Imre (1823-1864) Az ember tragédiája című, 1862-es drámájának évfordulójára bocsátottak ki. A második, hatodik, nyolcadik és tizenegyedik színt választották ki ábrázolásként, a grafikusok pedig Réti Zoltán (1923-) festő, grafikus, zenetanár karnagy, Zichy Mihály (1827-1906) a romantikus festészet és illusztráció kiemelkedő alakja és Kass János (1927-2010), Kossuth-díjas grafikus, szobrász voltak. Az első bélyegen paradicsomi állapotok láthatók Ádámmal és Évával, alatta pedig, mint ahogy mindegyik bélyeg alatt, egy hozzá kapcsolódó idézet olvasható a műből. A második bélyegen egy XIX. századi romantikus ábrázolás látható a Rómában színből, míg a harmadikon újra Réti alkotása a Prágában színből. Az utolsó bélyegre Kass grafikája került a Londonban színből, illetve az ő alkotása látható a kereten is. Az illusztrációk a mű többféle értelmezését bizonyítják. A blokk egyébként a VI. Ifjúságért témában kibocsátott bélyegblokk, amelynek felára gyermekeket támogat.   

2015. február 4., szerda

Gombák a szigetekről

A Karibi-térség gombafajai közül válogat ez a 2011-es Antigua és Barbuda-i bélyegblokk. A bal felső sarokban egy Tylopius potamogeton nevű, 1978-ban Brazília északkeleti felén felfedezett gombát látunk: Mellé egy trópusi galócaféle és egy Cantharellus nemzetségbe tartozó faj került. (Ennek a nemzetségnek a tagja a rókagomba is.) Az alsó sorban egy vargányafaj látható, amelyet a guyanai Pacaraima-hegységben írtak le először 2007-ben. Középen egy Észak-Amerikától Dél-Amerikán át Új-Zélandig megtalálható gombafaj látható, amelynek kalapja az ananász kérgére hasonlít. Az utolsó bélyegen pedig a galócafélékhez tartozó gombafaj van.

2015. február 3., kedd

A szavanna patásai


Ezt a blokkot a SAPOA, azaz Dél-Afrikai Ingatlantulajdonosok Szervezetének második konferenciájára adta ki a Botswanai Posta 2007-ben. Az 1966-ban létrehozott szervezet a kereskedelmi és ipari ingatlantulajdonosokat képviseli. Az öt kiemelt patás egy-egy ország nemzeti állata. A jobb és bal felső sarokban Malawi és Zimbabwe nemzeti állata, a nyala (Tragelaphus angasii)  nevű antilopfaj látható. Latin nevét George French Angas (1822-1886) angol természettudósról, az állat első leírójáról kapta. A szavannán élő faj bikáinak testhossza majdnem két méter és súlyuk eléri a 120 kilogrammot, de a tehenek jóval kisebbek és színük is eltérő. Az alsó sort egy alföldi zebra indítja, ami Botswana nemzeti állata és a legelterjedtebb zebrafaj. Csíkozása széles, közte vékonyabb csíkokkal. Mellette Namíbia nemzeti állata a nyársas antilop látható. Ennek a nagytestű antilop bikájának a súlya 200 kilogramm felett is lehet. Fekete szarvainak hossza 60-150 centiméter között van. Az utolsó bélyegre Zambia nemzeti állata, a kafferbivaly került. Ez az egyik legveszélyesebb nagyvad Afrikában, az oroszlántól is meg tudja védeni magát és számos embert öl meg minden évben. A bika majdnem 2 méter magas és 900 kilogrammos, szeret dagonyázni élőhelye pedig a bozótos területektől a nyílt pusztaságig terjed.

2015. február 2., hétfő

Dicsőségtábla magyarokkal

Legendás sportolók kerültek erre a karib-tengeri Dominikai Közösségben kiadott bélyegsorra. A felső sor első bélyegén Elizabeth Betty" Robinson (1911-1999) amerikai atlétanő került. Ő volt az első nő, aki megnyerte az 1928. évi nyári olimpiai játékokon a 100 méteres síkfutást. 1931-ben repülőgép balesetet szenvedett. Amikor megtalálták a roncsok közt, halottnak hitték, így elvitték egy temetkezési vállalkozóhoz, de kiderült, kómában van. Hét hónap után ébredt fel, éveken át tanult újra járni, majd az 1936-os berlini olimpiai játékokon újra aranyat nyert 100 méteres női váltófutásban. Mellette Takács Károly (1910-1976), a gyorstüzelő pisztoly 1948-as és 1952-es olimpiai bajnoka látható. 1938-ban egy gránát súlyosan roncsolta a jobb kezét, de titokban elkezdett a bal kezével is edzeni; ilyen körülmények után lett bajnok. Bob Beamon (1946-) volt az az amerikai távolugró, aki az 1968-as olimpiai játékokon aranyérmet szerzett és 22 évig nem tudták megdönteni a ugrásának rekordját. A sort Mildred Babe" Didrikson Zaharias (1911-1956)  az egyik első profi golfozónő és az 1932-es Los Angeles-i olimpiai játékok kétszeres aranyérmese (80 méteres gátfutás és gerelyhajítás) került.
A második sort Vilho Ville" Ritola (1896-1982) finn hosszútávfutó indítja aki Párizsban, az 1924-es olimpiai játékokon négy aranyérmet (10 000 méter, 3 ezer méter akadályfutás, 3 ezer méter csapatverseny, mezei futás csapatverseny) és három ezüstérmet nyert. Négy évvel később Amszterdamban 5 ezer méteren nyert aranyat és egy ezüstérmet. Hajós Alfréd (született Guttmann Arnold) az első újkori olimpiai játékokon nyert 100 ás 1200 méteres gyorsúszásban Athénban. Emellett építészmérnök (debreceni Aranybika Szálló), focista, szövetségi kapitány és újságíró is volt. Paavo Nurmi (1897-1973), a repülő finn" minden idők egyik legeredményesebb olimpiai bajnoka volt, aki különböző futószámokban összesen kilenc arany és három ezüstérmet szerzett 1920-28 között, három olimpiai játékokon. Az utolsó bélyegen pedig Nedo Nadi (1894-1940) olasz vívó került, aki tőr, párbajtőr és kard számokban hat aranyérmet szerzett 1912-ben és 1920-ban, amivel minden idők egyik legeredményesebb vívója lett. Apja vívómester volt, tőle tanulta a sportot, de öccse Aldo is három aranyérmet szerzett vívásban. A bélyegeket 2004-ben bocsátották ki.